Στους «32» ο Wawrinka

Stan+Wawrinka+2017+French+Open+Day+Three+Q5496lgplz6x

Ο Ελβετός προβλημάτισε προς το τέλος της αναμέτρησης με τον Ουκρανό Alexander Dolgopolov ωστόσο κατάφερε να φτάσει στη νίκη χωρίς να χάσει σετ 6-4, 7-6(5), 7-5, εξασφαλίζοντας τη παρουσία του στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης

Ο νούμερο 3 στον κόσμο μπορεί να ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα με 4-1 έχοντα κάνει ήδη break, όμως από εκεί και μετά και σε συνδυασμό με την άνοδο του Ουκρανού, ο Wawrinka άρχισε να βγάζει προβλήματα.

Τα πρώτα μηνύματα ήρθαν στα μέσα του πρώτου σετ όπου ο Ελβετός δέχθηκε ένα σερί 3-0 με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί σε 4-4, ενώ λίγο έλειψε ο Dolgopolov να κάνει και το 5-4 καθώς έφτασε σε τριπλό break point ωστόσο ο Wawrinka κατάφερε να το σβήσει και να πάρει το game, ενώ παράλληλα κάνοντας break στο επόμενο game πήρε το σετ με 6-4.

Το δεύτερο σετ κρίθηκε στο tie break με τον Ελβετό να παίρνει το σετ μετά από δύο χαμένα set points κι ένα προβάδισμα 6-3. Στο τρίτο σετ ο Dolgopolov έκανε πρώτος το break παίρνοντας προβάδισμα με 3-1, όμως ο νούμερο 89 στον κόσμο από εκείνo το σημείο και μετά έχασε τα επόμενα τέσσερα games με τον Wawrinka να παίρνει το προβάδισμα με 4-3.

Στη συνέχεια ο νούμερο 3 στον κόσμο θα «σπάσει» και πάλι το σερβίς του Ουκρανού φτάνοντας στο 7-5 και στην πρόκριση στους «32». Εκεί ο Ελβετός θα βρει μπροστά του σίγουρα Ιταλό, έναν εκ των Andreas Seppi και Fabio Fognini.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις