Ο Wawrinka έμεινε όρθιος στην…αρένα του Philippe-Chatrier

f_CP_0906_Wawrinka2__3

Μετά από 4 ώρες και 34 λεπτά, αλλά και πέντε σετ, ο Stan Warinka κατάφερε να εξαντλήσει τον Andy Murray παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό

Έπεσε πολλές φορές, αλλά κατάφερε να μείνει όρθιος. Ο «Stan The Man» έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του, παρέμεινε σταθερός στο πλάνο του και κατάφερε να εξαντλήσει τον «αλύγιστο» Murray φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη με 6-7(6), 6-3, 5-7, 7-6(3), 6-1.

Ο Ελβετός ολοκλήρωσε τον πρώτο χρονικά ημιτελικό με 77 αβίαστα λάθη, από την άλλη όμως είχε και 87 winners! Αιτία; Το άκρως επιθετικό παιχνίδι του από την αρχή μέχρι το τέλος. Ακόμη κι όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, ο νούμερ 3 στον κόσμο δεν σταμάτησε να «πυροβολεί» τον εκπληκτικό Βρετανό που μέχρι εκείνο το σημείο είχε απαντήσεις σε όλες «σχεδόν» τις μπάλες του Wawrinka. Ουσιαστικά ο Ελβετός δεν δίστασε να παίξει στα «κόκκινα» προσπαθώντας να βρει το τέλειο χτύπημα το οποίο θα μπορούσε να σπάσει τον σκωτσέζικο «τοίχο».

Στα τέσσερα από τα πέντε σετ, ο Wawrinka έκανε πρώτος το break όμως στο πρώτο και το τρίτο σετ ο Murray μ’ έναν…μαγικό τρόπο κατάφερνε να αλλάζει τα δεδομένα φέρνοντας εκνευρισμό στον Ελβετό. Στο πρώτο σετ ο Wawrinka έφτασε στο 5-3 σερβίροντας για το 1-0, όμως ο Murray κατάφερε να το «γυρίσει» και να το πάρει στο tie break!

Ένα…διάλειμμα από τον Σκωτσέζο στο δεύτερο σετ, έδωσε την ευκαιρία στον Wawrinka να ισοφαρίσει με το εύκολο 6-3. Ο ρυθμό του Ελβετού δεν έπεσε ούτε στο τρίτο σετ, καθώς με τρία συνεχόμενα games κι ένα break πήρε προβάδισμα με 3-0. Όμως και σε αυτήν την περίπτωση ο Murray με απίστευτες άμυνες και «βαριά» σερβίς κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και με ένα σερί 7-2 να πάρει το σετ, αλλά και το προβάδισμα με 2-1.

Διαβάστε: Ο…υποψιασμένος Nadal στον τελικό

Ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στο τέταρτο σετ, το οποίο ήταν και το μοναδικό που δεν υπήρχε break. Wawrinka και Murray οδηγήθηκαν για δεύτερη φορά σε tie break με τον Ελβετό να το παίρνει εύκολα με 7-3 ισοφαρίζοντας σε 2-2 ρίχνοντας στα…σχοινιά τον νούμερο 1 στον κόσμο, ο οποίος έδειχνε φανερά κουρασμένος. Με την ψυχολογία στα ύψη και διαβάζοντας άψογα τα σερβίς του Murray, ο Wawrinka έκανε ό,τι ήθελε στο πέμπτο σετ φτάνοντας στο 5-0 και λίγο αργότερα στο 6-1 εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό του Roland Garros για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις