Ο…υποψιασμένος Nadal στον τελικό

Ο Ισπανός πήρε το μάθημά του από τον αποκλεισμό στη Ρώμη επικρατώντας του Dominic Thiem με 6-3, 6-4, 6-0 σε 2 ώρες και 7 λεπτά...Ο «αγριεμένος» και ξεκούραστος 31χρονος δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Αυστριακό που ήθελε αλλά δεν μπορούσε εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στον δέκατο τελικό του Roland Garros και πλέον ετοιμάζεται για ένα ασύλληπτο ρεκόρ

Η ήττα στη Ρώμη, αλλά και ξεκούραση από τους δύο προηγούμενους αγώνες όπου έπαιξε μόλις δύο γεμάτα σετ, ήταν οι κύριοι παράγονες για τη νίκη του Rafa Nadal στον ημιτελικό κόντρα στον αξιόμαχο Dominic Thiem. Ο Αυστριακός αν και μπήκε με πλάνο…Ρώμης στο κορτ του Philippe-Chatrier κάνοντας με το «καλησπέρα» break στη συνέχεια δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τον Nadal ο οποίος με τέσσερα συνεχόμενα κερδισμένα (δύσκολα) games, έλεγξε πλήρως το παιχνίδι φτάνοντας σε μια εμφατική νίκη.

Από νωρίς ο Ισπανός έδειξε διάθεση να «εξαντλήσει» το μεγάλο «όπλο» του Thiem, σημαδεύοντας σχεδόν αποκλειστικά το backhand του 23χρονου, ο οποίος με τη σειρά του δεν έδειξε την απαραίτητη υπομονή κάνοντας αρκετά λάθη. Ο Nadal έφτασε να παίζει στο backhand του Thiem σε ποσοστό που πολλές φορές ξεπέρασε το 60%, ενώ παράλληλα πήρε πολλούς πόντους από το δεύτερο σερβίς του φτάνοντας το 76% (19/25) έναντι μόλις 37% του Αυστριακού.

Το πρώτο «vamos» ήρθε στον πρώτο κιόλας πόντο από τον Nadal, ο οποίος ήθελε να «πνίξει» από το πρώτο game τον 23χρονο, ο οποίος όμως έδειξε χαρακτήρα και υπομονή κάνοντας το break. Η απάντηση του Nadal ήταν άμεση, με τον 31χρονο όχι μόνο να παίρνει πίσω το χαμένο του σερβίς, αλλά στη συνέχεια με ένα σερί 3-0 να φτάνει στο 4-1.

Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 6-3 με τον Nadal να κάνει ένα εξαιρετικό ξεκίνημα, αν και σε δύο περιπτώσεις χρειάστηκε να γυρίσει από διπλό break point του Thiem στο πρώτο σετ.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα απλουστεύθηκαν για τον Ισπανό που έδειξε να ελέγχει πλήρως τον ημιτελικό. Στο δεύτερο σετ χρειάστηκε ένα μόλις break για να φτάσει στο 6-4, ενώ στο τρίτο ο Thiem πέταξε «λευκή» πετσέτα, με τον Nadal να φτάνει σε ένα εντυπωσιακό 6-0 και την πρόκριση για τον 10ο τελικό στο Γαλλικό Όπεν, εκεί όπου θα διεκδικήσει τον 10ο τίτλο του στο Roland Garros στην προσπάθεια να φτάσει σε ένα μεγάλο και απλησίαστο ρεκόρ.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις