Ο Khachanov απέκλεισε τον Berdych

Ο 21χρονος Ρώσος δεν σταμάτησε σε κανένα σημείο του αγώνα να «πυροβολεί» τον Τσέχο που για ένα ακόμη μεγάλο τουρνουά και παρά την αλλαγή προπονητή δείχνει να έχει «ταβάνι» στο παιχνίδι του...Εντυπωσιακός ο Khachanov ο οποίος τελείωσε το ματς με 12 άσσους, 51 winners και μόλις 20 αβίαστα λάθη...Επόμενος αντίπαλος ο John Isner που επικράτησε του Ιταλού Paolo Lorenzi

Ούτε ο Goran Ivanisevic δείχνει ικανός να «ξεκλειδώσει» τον Tomas Berdych. Ο Τσέχος για ένα ακόμη major δείχνει ότι δεν μπορεί να κάνει την υπέρβαση. Μπορεί να έχει φτάσει στα ημιτελικά και στα τέσσερα GS, ωστόσο σε μόλις ένα έχει καταφέρει να πάει σε τελικό (Wimbledon) κι αυτό πέντε χρόνια πριν…

Κόντρα στον Khachanov o νούμερο 13 του ταμπλό δεν μπόρεσε να φτάσει καν σε break την ίδια ώρα που ο 21χρονος Ρώσος περνούσε μόλις το 47% του πρώτου σερβίς στο αντίπαλο κορτ! Δεν μπόρεσε να διαχειριστεί ούτε το επιθετικό παιχνίδι του Khachanov, αλλά και τους πραγματικούς «πυροβολισμούς» του νεαρού από τη θέση του σερβίς. Στο πρώτο σετ ο Khachanov χρειάστηκε ένα break για να το κατακτήσει με 7-5, όπως και στο δεύτερο το οποίο το βρήκε νωρίς (τρίτο game) για να φτάσει στο 6-4.

Στο τρίτο σκέλος της αναμέτρησης ο Berdych συνέχιζε το «παθητικό» παιχνίδι, προσπαθώντας (μάταια) να βρει λύσεις στα δυνατά χτυπήματα του Ρώσου. Break για τον Khachanov μόλις στο πρώτο service game του Berdych στο τρίτο σετ. Από εκεί και πέρα, βάσει εικόνας μέχρι εκείνο το σημείο, όλα έγιναν εύκολα για τον νεαρό, ο οποίος έφτασε στο 6-4 σφραγίζοντας τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του και εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Γαλλικού Όπεν.

Στους «32» θα βρει μπροστά του τον Αμερικανό John Isner ο οποίος επικράτησε του Ιταλού Paolo Lorenzi με 6-3, 7-6(3), 7-6(2) με τον νούμερο 21 του ταμπλό να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 21 άσσους.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις