Μεγάλη ανατροπή από Anderson

Kevin+Anderson+2017+Miami+Open+Day+5+X1qQS23nFz1x

Ο Νοτιαφρικανός αν και βρέθηκε πίσω στα σετ και με με break στο δεύτερο σετ από τον Νικ Κύργιο κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη με 5-7, 6-4, 6-1, 6-2

Ο νούμερο 56 στον κόσμο δέχθηκε break τη χειρότερη στιγμή στο πρώτο σετ με τον Κύργιο να έχει τις μπάλες στα χέρια του για να σερβίρει για το 1-0. Αν και ο Αυστραλός δέχθηκε πίεση με τον Anderson να σβήνει δύο set points τελικά κατάφερε να κάνει το 7-5 και να πάρει προβάδισμα στα σετ.

Στο δεύτερο ο Κύργιος έκανε γρήγορα το break φτάνοντας στο 4-2. Ένα κομβικό σημείο της αναμέτρησης, αφού από εκεί και μετά ο Anderson με ένα σερί 4-0 πήρε το σετ με 6-4 ισοφαρίζοντας σε 1-1. Μάλιστα το σερί του 31χρονου στα games έφτασε στο 10-1(!) καθώς στο τρίτο σετ κυριάρχησε χάνοντας μόλις ένα game επικρατώντας με 6-1.

Με το σερβίς να δουλεύει σχεδόν τέλεια (21 άσσοι, αλλά και 8 διπλά λάθη) ο Anderson αφού έχασε το πρώτο game στη συνέχεια με ένα ακόμη σερί και εκμεταλλευόμενος τα πολλά αβίαστα λάθη του Κύργιου, έφτασε στο 5-1 με δύο ακόμη break , για να ολοκληρώσει τη νίκη του με 6-2. Στους «32» ο Anderson θα αντιμετωπίσει τον Βρετανό Kyle Edmond ο οποίος κέρδισε με τη σειρά του την ευχάριστη έκπληξη του πρώτου γύρου τον Αργεντινό Renzo Olivo (είχε αποκλείσει τον Tsonga) με 7-5, 6-3, 6-1.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις