Με κεκτημένη ταχύτητα στους «8» ο Nadal

Στιγμιότυπο 2017-06-04, 4.45.20 μμ

Ο Ισπανός έμεινε στο κορτ για 1 ώρα και 50 λεπτά απέναντι στον συμπατριώτη του Roberto Bautista Agut επικρατώντας με 6-1, 6-2, 6-2 σφραγίζοντας το πρώτο εισιτήριο του προημιτελικού...Πέρασε στους «16» ο Nishikori…Αποχώρησε ο Gasquet

Το σόου του Rafa Nadal συνεχίζεται. Μετά από την εύκολη πρόκριση απέναντι στον Γεωργιανό Nikoloz Basilashvili την περασμένη Παρασκευή, ξεπέρασε και το εμπόδιο του συμπατριώτη του Roberto Bautista Agut σφραγίζοντας το πρώτο εισιτήριο για την προημιτελική φάση.

Ο νούμερο 4 στον κόσμο μπήκε στο κορτ αποφασισμένος να «καθαρίσει» γρήγορα την πρόκριση κάτι που φάνηκε από το πρώτο σετ όταν με τρία break το κατέκτησε με 6-1 με τον Bautista Agut να υποφέρει από τη θέση του σερβίς κερδίζοντας μόλις ένα service game στο σετ.

Ο Nadal συνέχιζε να πιέζει και στο δεύτερο σετ το οποίο και κατέκτησε με 6-2 «σπάζοντας» δις το σερβίς του Bautista Agut. Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Nadal να φτάνει σε τριπλό break point όμως αυτή τη φορά ο Bautista Agut κατάφερε να «αποδράσει». Οι δύο παίκτες κράτησαν το σερβίς τους με το σκορ να διαμορφώνεται σε 2-2. Από εκεί και πέρα όμως ο Nadal δεν έχασε game και με ένα σερί 4-0 έκανε το 6-2 παίρνοντας την πρόκριση.

Την πρόκριση, αλλά στους «16» εξασφάλισε ο Kei Nishikori, ο οποίος στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε σε δύο ημέρες (λόγω βροχής) απέναντι στον Hyeong Chug, κατάφερε να διαχειριστεί το γεγονός ότι ο Κορεάτης κατάφερε να επιστρέψει από το 0-2 στο 2-2, με ένα εμφατικό 6-0 στο τέταρτο σετ, κερδίζοντας με 6-4 στο πέμπτο και με 7-5, 6-4, 6-7(4), 0-6, 6-4 να βρεθεί στους «16» εκεί όπου τον περιμένει από το Σάββατο ο Fernando Verdasco.

Άδοξα ολοκληρώθηκε ο γαλλικός «εμφύλιος», ο οποίος όπως το παιχνίδι των Nishikori – Hyeong έτσι κι αυτός διεκόπη το Σάββατο για να συνεχιστεί την Κυριακή. Ωστόσο με τα σετ να είναι στο 1-1 και τον Monfils να προηγείται με 4-3 στο τρίτο σετ ο Gasquet αποχώρησε λόγω τραυματισμού δίνοντας την πρόκριση στον συμπατριώτη του. Στον τέταρτο γύρο αναμένεται να δούμε ένα μεγάλο παιχνίδι με τον Monfils να αντιμετωπίζει τον Stan Wawrinka ο οποίος το Σάββατο σημείωσε μια εύκολη νίκη απέναντι στον Fabio Fognini παίρνοντας την πρόκριση.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις