K1 Series A: Έλαμψαν στο Τολέδο Τζάνος και Κοσμάς

img_full_55e7a5b1146da

Ο Γιώργος Τζάνος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο των -84κ. γνωρίζοντας την ήττα στον τελικό από τον Γάλλο Jessie da Costa, ενώ ο Νίκος Κοσμάς ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στα -75 κιλα

Ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν ο ελληνικός απολογισμός στην πρώτη σειρά του Karate 1 Series A που διεξήχθη στο Τολέδο, στην οποία συμμετείχαν 600 καρατέκα από 67 χώρες. Ο Γιώργος Τζάνος στην κατηγορία κumite -84 κιλά, μετά από μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο γνωρίζοντας την ήττα στον τελικό από τον Γάλλο Jessie da Costa με 4-1.

Ο Έλληνας καρατέκα ξεπέρασε το εμπόδιο του Πολωνού Kamil Warda με 3-1, ενώ στη συνέχεια επικράτησε του Χιλιανού Jorge Acevedo με 1-0. Ο Τζάνος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό κερδίζοντας και τον Γάλλο Nuno Moreira με 2-1, ενώ στον ημιτελικό επικράτησε του Δανού Joakim Larsen με το ίδιο σκορ.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Νίκος Κοσμάς στην κατηγορία kumite -75 κιλά, ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Ο Κοσμάς ξεκίνησε με νίκη απέναντι στον Ρώσο Ivan Kolupaev (3-3), ενώ στη συνέχεια κέρδισε τον Πολωνό Maciej Boguszewski (1-0). Στους “16” απέκλεισε και τον Γερμανό Maximilian Bauer με 2-0, ενώ στον προημιτελικό έπεσε πάνω στον Ιρανό και μετέπειτα “ασημένιο” Bahman Asgari από τον οποίον ηττήθηκε με 9-0.

Ο Κοσμάς βρέθηκε στα repechages κερδίζοντας τον Ιταλό Lorenzo Piteromarchi με 3-1, ενώ στον τελικό για το χάλκινο μετάλλιο ξεπέρασε το εμπόδιο του Άγγλου Joe Kellaway με 2-1 καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση.

Το χρυσό μετάλλιο πήγε στον Γάλλο Logan Costa που επικράτησε μετά από έναν συναρπαστικό τελικό, του Asgari με 8-7, ενώ μαζί με τον Κοσμά στο βάθρο ανέβηκε και ο επίσης Γάλλος Maxime Relifox που κέρδισε στον δεύτερο τελικό των repechage τον Ισπανό Alfredo Horas Dominguez (1-0).

Στη συγκεκριμένη κατηγορία αγωνίστηκε και ο Αριστογένης Ντόβας, ο οποίος ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα από τον Ισπανό Christian Benita Lopez με 3-0 μένοντας εκτός συνέχειας.

Νέο “αίμα” στο Τολέδο

Το Karate1 Series A έδωσε την ευκαιρία σε πολλούς νέους και ταλαντούχος καρατέκα να ξεχωρίσουν όπως η Αλγερινή Saida Djedra στην κατηγορία κumite -55κ. η οποία κατέκτησε τον πρώτο χρυσό μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση επικρατώντας στον τελικό της Αγγλίδας Carla Burkitt με 4-2.

Στην κατηγορία kumite -50κ. η Γαλλία πανηγύρισε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο (τρία σύνολο) με την Sophia Bouderbane να επικρατεί της συμπατριώτισσάς της Aurore Bourcois με 1-0.

Στην κατηγορία των 50 κιλών συμμετείχε και η Ελληνίδα Μαρκέλλα Μάλλια, η οποία ηττήθηκε στον πρώτο της αγώνα από την μετέπειτα φιναλίστ Bourcois με 6-0. Στη συνέχεια η Ελληνίδα καρατέκα αγωνίστηκε στα repechage όπου γνώρισε την ήττα από την Σλοβάκα Rebecca Cichorova με 9-0 μένοντας εκτός συνέχειας.

Μία ακόμη αθλήτρια που ξεχώρισε ήταν η Γερμανίδα Johanna Kneer που κατέκτησε το παρθενικό χρυσό μετάλλιο κερδίζοντας στον τελικό των -68 κιλών την καρατέκα από την Κροατία, Ivana Bebek με 6-0.

Στην κατηγορία των +68κ. νικήτρια αναδείχθηκε η Ρωσίδα Ivanna Zaytseva, η οποία δεν αντιμετώπισε δυσκολίες στον τελικό απέναντι στην Ιταλίδα Clio Ferracuti κερδίζοντας με 2-0.

Μίλησαν τα φαβορί…

Εκτός από τους ανερχόμενους αθλητές στο τουρνουά του Τολέδο εμφανιστήκαν και μερικοί εκ των κορυφαίων του κόσμου, όπως ο Άγγλος και παγκόσμιος πρωταθλητής στα -67κ. (kumite), Jordan Thomas ο οποίος επικράτησε στον τελικό του Καζάκου Assylbek Muratov με το εντυπωσιακό 9-1.

Εκπληκτικός ήταν ο τελικός στα -60κ. με τον Ισπανό Matias Garcia Gomez να κερδίζει στις λεπτομέρειες τον Ρώσο Evgeny Plakhutin με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με 4-4 και τους κριτές να δίνουν τη νίκη στον Ισπανό.

Στο kata ανδρών το μεγάλο φαβορί επιβεβαιώθηκε με τον Hugo Damian Quintero Capdevila να κερδίζει ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο επικρατώντας στον τελικό του καρατέκα από το Χονγκ Κονγκ Chris Man Cheng με 4-1.

Η Ισπανία πανηγύρισε ένα ακόμη χρυσό στο kata, αυτή τη φορά στις γυναίκες, με την Sandra Jaime Snchez να κερδίζει στον τελικό την συμπατριώτισσά της Raquel Roy με 5-0.

H διοργάνωση θα συνεχιστεί με την δεύτερη σειρά η οποία θα πραγματοποιηθεί στην Κωνσταντινούπολη, ενώ αμέσως μετά θα μεταφερθεί στο Σάλτσμπουργκ και θα ολοκληρωθεί στην Οκινάουα.

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”