Η Ostapenko «εκτέλεσε» την Halep και κατέκτησε τον τίτλο

Έχοντας χάσει το πρώτο σετ και επιστρέφοντας δύο φορές από το 0-3, στο δεύτερο σετ, και 1-3 στο τρίτο, η Jelena Ostapenko επικράτησε της Simona Halep με 4-6, 6-4, 6-3 κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην καριέρα της γράφοντας ιστορία στο Παρίσι...Η 20χρονη ολοκλήρωσε τον τελικό έχοντας 54 winners έναντι μόλις 8 της Ρουμάνας, η οποία κέρδισε μόλις 8 πόντους στο δεύτερο σερβίς

Η Jelena Ostapenko ολοκλήρωσε μια…παραμυθένια πορεία στο Roland Garros κατακτώντας τον πρώτο και μοναδικό, μέχρι τώρα τίτλο, στην καριέρα της, ενώ παράλληλα έγινε η πρώτη Λετονή που καταφέρνει να κερδίσει ένα Grand Slam.

Το «κλειδι» για την τεράστια νίκη απέναντι στην Simona Halep ήταν το επιθετικό παιχνίδι της το οποίο δεν εγκατέλειψε σε κανένα σημείο του τελικού, παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω με 0-3 στο δεύτερο σετ και 1-3 στο τρίτο. Απόρροια του επιθετικού παιχνιδιού ήταν τα αμέτρητα αβίαστα λάθη (54) που έδιναν στην Halep πολλές ανάσες από το ανελέητο τρέξιμο, αλλά και σοβαρό προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Αυτός ήταν και ο κύριος λόγος που η νούμερο 3 του ταμπλό μπόρεσε να πάρει το πρώτο σετ με 6-4 εκμεταλλευόμενη τα αβίαστα της Ostapenko. Η Λετονή πίεσε πολύ στο σερβίς της Halep το οποίο εμφάνισε πολλά προβλήματα, ειδικά το δεύτερο, με την Ostapenko να πατάει μέσα στο κορτ, πολλές φορές και πάνω από δύο μέτρα, κάνοντας το σερβίς της έτερης φιναλίστ προβληματικό.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η Halep ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας πάρει μόλις 8 πόντους στο δεύτερο σερβίς της ήτοι 30%. Όσο το «δολοφονικό» forehand της Ostapenko δεν έβρισκε τις γραμμές όλα κυλούσαν υπέρ της Halep, όταν όμως συνέβαινε το αντίθετο η Ρουμάνα δεν μπορούσε να κάνει και πολλά πράγματα με την μπάλα να «ταξιδεύει» με ταχύτητες άνω των 140χλμ/ώρα!

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Halep ήταν στο δεύτερο σετ όπου και προηγήθηκε με 3-0 φτάνοντας μάλιστα σε τριπλό break point για το 4-0. Από εκεί άρχισε η αντεπίθεση της Ostapenko που με συνεχόμενους winners κατάφερε να κερδίσει τα επόμενα τέσσερα games και με σερί 6-1 να φτάσει στο 6-4 και στο 1-1.

Στο τρίτο σετ η Halep προηγήθηκε και πάλι αυτή τη φορά με 3-1 έχοντας τις μπάλες στα χέρια της για το 4-1. Όμως για μία ακόμη φορά η Ostapenko είχε τις απαντήσεις και στηριζόμενη στο επιθετικό της παιχνίδι έκανε ένα σερί 5-0 κατακτώντας το σετ με 6-3 και τον φετινό τίτλο στο Παρίσι.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις