Eurohockey Challenge IV: Ξέσπασε στο φινάλε ο Ναπαίος

13217417_1188750381143224_5874965992040526060_o

Με επτά γκολ σε επτά λεπτά(!) στην τελευταία περίοδο ο Ναπαίος επικράτησε με το επιβλητικό 9-0 στο φινάλε του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της τέταρτης κατηγορίας κόντρα στη νορβηγική Mortensrud-Aker SK

Η φράση «λευκή πετσέτα» δεν βρίσκεται στο λεξιλόγιο του Ναπαίου Απόλλωνα. Οι παίκτες του Arjen Laar αφού πρώτα μαζεύτηκαν στο κέντρο του γηπέδου δίνοντας όρκο νίκης στη συνέχεια αγωνίστηκαν με ευρωπαϊκή νοοτροπία επικρατώντας με το εντυπωσιακό 9-0 απέναντι στην Mortensrud-Aker SK.

Το πιο εντυπωσιακό ωστόσο είναι το «εκρηκτικό» φινάλε με τους Έλληνες παίκτες να σημειώνουν επτά τέρματα μέσα σε επτά λεπτά μετατρέποντας την αναμέτρηση σε πάρτι…Από την αρχή της αναμέτρηση ο Ναπαίος κυριαρχούσε ελέγχοντας το παιχνίδι. Ο χορός τον γκολ ξεκίνησε στο 20’ με τον Ramaji Asford να ανοίγει το σκορ κάνοντας το 1-0, ενώ στο 25’ ο κάπτεν της ομάδας Γιάννης Κλειώτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Η τρίτη περίοδο πέρασε με τον Ναπαίο να βρίσκεται συνεχώς στην επίθεση και τους Νορβηγούς να προσπαθούν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του έμπειρου Τσουκάλη. Στα μέσα του τέταρτου 15λεπτου ο Καγιώργης δίνει το σύνθημα για το «πάρτι» και οι συμπαίκτες του δεν χάνουν την ευκαιρία. Ο διεθνής παίκτης έκανε το 3-0 στο 52’, ενώ στο 54’ ο Κλειώτης σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας το 4-0.

Τη σκυτάλη πήρε ο Διονύσης Παπαδόπουλος, που ένα λεπτό αργότερα έκανε το 5-0 και στο 57’ ο εξαιρετικός για ένα ακόμη παιχνίδι, Γιώργος Αρτινός άνοιξε ακόμη περισσότερο τη διαφορά κάνοντας το 6-0. Ο Asflord με ένα ακόμη τέρμα έκανε το 7-0 στο 58’, ενώ στο τελευταίο λεπτό Παπαδόπουλος και Ντούρο διαμόρφωσαν το τελικό 9-0.

Ο Ναπαίος με τη νίκη αυτή απέφυγε τον υποβιασμό, ενώ παράλληλα κατέκτησε την 5η θέση στη βαθμολογία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος τέταρτης κατηγορίας.

Τσουκάλης, Ντασιακλής, Γκομοζιάς, Παπαδόπουλος, Αρτινός, Asflord, Βαρούχας, Ντούρο, Πιζάνης, Καγιώργης, Σκρέκης, Κλειώτης, Διακοηλίας και Μπουραντώνης πάλεψαν για το καλύτερο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Predanovci στη Σλοβενία.

Με μια μικρή, ίσως, εξαίρεση στο παιχνίδι της πρεμιέρας, κατάφεραν να δυσκολέψουν όλους τους αντιπάλους τους χωρίς να χάσουν το πλάνο του παιχνιδιού του και χάνοντας στις λεπτομέρειες. Όμως δεν τα παράτησαν, δεν διαλύθηκαν και-προς τιμή τους-πείσμωσαν σημειώνοντας εννέα τέρματα στο τελευταίο παιχνίδι τους με την υπόσχεση-δέσμευση ότι θα επιστρέψουν ακόμα πιο δυνατοί…

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”