Άντεξε η Radwanska

Agnieszka+Radwanska+2017+French+Open+Day+Five+rG7DV0IEF4xx

Αν και βρέθηκε πίσω στα σετ από την Van Uytvanck κατάφερε να φέρει, έστω και με ανορθόδοξο τρόπο, την αναμέτρηση παίρνοντας τη νίκη με 6-7(3), 6-2, 6-3

Την πρόκριση για τις «32» εξασφάλισε η νούμερο 9 του ταμπλό Agnieszka Radwanska η οποία έφτασε σε μια πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στην Alison Van Uytvanck, η οποία ουσιαστικά προδόθηκε από τα πολλά αβίαστα λάθη της κυρίως στο δεύτερο και τρίτο σετ.

Όσο οι δυνατές μπάλες έβρισκαν στόχο η Βελγίδα όχι μόνο δεν αντιμετώπιζε προβλήματα από το προβλέψιμο παιχνίδι της Radwanska, αλλά όσο περνούσε η ώρα έβαζε τις βάσεις ακόμη και για τη νίκη. Αν και στο πρώτο σετ η Van Uytvanck θα μπορούσε να το είχε «καθαρίσει» καθώς είχε τις μπάλες στο χέρια της, αλλά και το προβάδισμα με 5-4, ωστόσο η έμπειρη Radwanska κατάφερε να κάνει το break και ουσιαστικά να οδηγήσει το σετ στο tie break.

Εκεί η Van Uytvanck ξεκίνησε με ένα 3-0 και στη συνέχεια, χάνοντας μόλις ένα σερβίς, έκανε το 7-3. Τα πράγματα για την νούμερο 10 στον κόσμο είχα δυσκολέψει από την Βελγίδα, η οποία όμως από την αρχή του δεύτερου σετ άρχισε να κάνει απίστευτα λάθη με αποτέλεσμα να δεχθεί δύο break και να βρεθεί πίσω στο σκορ με 5-1, με την Radwanska να φτάνει στο 6-2 και στο 1-1.

Κάτι παρόμοιο έγινε και στο τρίτο σετ με την Van Uytvanck να γεμίζει τα service games της Radwanska, αλλά παράλληλα να κάνει πολλά λάθη. Από τη μεριά της η Πολωνή προσπαθούσε με διάφορους τρόπους να σταματήσει το επιθετικό παιχνίδι της Βελγίδας, αλλά κυρίως παίζοντας ένα συντηρητικό παιχνίδι και περιμένοντας το λάθος.

Κάτι που την δικαίωσε καθώς με δύο ακόμη break έφτασε στο 6-3 και στην πρόκριση στην επόμενη φάση εκεί όπου θα αγωνιστεί απέναντι στην Γαλλίδα Alize Cornet η οποία δεν είχε κανένα πρόβλημα για να επικρατήσει της Τσέχας Barbora Strycova με 6-4, 6-1.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις