World Championship 2017: Μεγάλες μάχες σε Κολωνία και Παρίσι

Η οικοδέσποινα Γερμανία «λύγισε» τις ΗΠΑ επικρατώντας με 2-1, ενώ η «χάλκινη» στην περασμένη διοργάνωση, Ρωσία χρειάστηκε τη διαδικασία του shootout για να κερδίσει τη Σουηδία με 2-1...Στον όμιλο του Παρισιού ο παγκόσμιος πρωταθλητής Καναδάς δεν είχε κανένα πρόβλημα για να κάμψει την αντίσταση της Τσεχίας κερδίζοντας με 4-1

Σε Κολωνία και Παρίσι διεξάγεται φέτος το παγκόσμιο πρωτάθλημα χόκεϊ επί πάγου με τον Καναδά να έχει στόχο τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο, αλλά και τον 27ο συνολικά κάτι που έδειξε ξεκάθαρα από την πρεμιέρα της Παρασκευής επικρατώντας της Τσεχίας με 4-1. Στο παιχνίδι που έγινε στο AccorHotels Arena, ο Καναδάς ξεκίνησε σημειώνοντας δύο τέρματα, το ένα στην πρώτη περίοδο και το άλλο στις αρχές της δεύτερης, με τους O’Reilly και Matheson.

Η Τσεχία απάντησε στα μέσα της τελευταίας περιόδου με τον Radil μειώνοντας σε 2-1, όμως ο Καναδάς απάντησε με δύο γκολ σε πέντε λεπτά από τους Barrie και Skinner φτάνοντας στην πρώτη νίκη για τον δεύτερο όμιλο.

Στο άλλο παιχνίδι της Παρασκευής η φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης Φινλανδία έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στη Λευκορωσία, καθώς μέχρι το 5’ είχε προηγηθεί με 2-0 με τα γκολ των Aho και Osala, με του Λευκορώσους όχι μόνο να απαντούν με τον Sharangovich στο 38’, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Kovyrshin έξι λεπτά αργότερα. Τη λύση για τη Φινλανδία έδωσε ο Savinainen ο οποίος μ’ ένα power play goal χάρισε τη δύσκολη νίκη στην ομάδα του.

Στο πρώτο παιχνίδι του Σαββάτου, πάντα για τον όμιλο που διεξάγεται στο Παρίσι, Ελβετία και Σλοβενία διαφήμισαν το χόκεϊ με την Ελβετία να επικρατεί στη διαδικασία του shootout με τη Σλοβενία να φτάνει μια ανάσα από μία επική ανατροπή καθώς βρέθηκε να χάνει με 4-0 στην πρώτη περίοδο, ωστόσο κατάφερε πέντε λεπτά πριν από το φινάλε να ισοφαρίσει σε 4-4 για να χάσει τη νίκη στο shootout.

Έκπληξη με Γερμανία

Στον όμιλο της Κολωνίας η πρεμιέρα ήταν συναρπαστική με την οικοδέσποινα Γερμανία να φτάνει σε μια μεγάλη νίκη κόντρα στις ΗΠΑ μπροστά σε 18.000 θεατές που κατέκλυσαν το Lanxess Arena. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν στο 10λεπτο με τον Rieder ο οποίος έκανε το 1-0 μετά από ασίστ του Reimer.

Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Γερμανός τερματοφύλακας Thomas Greiss με τον παίκτη των NY Islanders να κάνει εκπληκτικές επεμβάσεις ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 42! Παρά το γεγονός αυτό ο Murphy κατάφερε να ισοφαρίσει για την κάτοχο του χάλκινου μεταλλίου το 2015, ωστόσο η Γερμανία πήρε και πάλι το προβάδισμα και παράλληλα τη νίκη με το γκολ του Hager δύο λεπτά πριν από το φινάλε.

Συναρπαστικό ήταν και το εναρκτήριο παιχνίδι του ομίλου με τη Ρωσία να παίρνει τη νίκη στη διαδικασία του shootout κόντρα στη Σουηδία ένα παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε επίσης σε ένα γεμάτο Lanxess Arena. Η Σουηδία προηγήθηκε με 1-0 στο 14’ με τον Lindlholm, όμως στο 43’ ο Andronov ισοφάρισε για την ομάδα του. Ο νικητής κρίθηκε στο shootout με τον Panarin να ευστοχεί στο τελευταίο πέναλτι της Ρωσίας και τον Σουηδό Nylander να είναι ο μοιραίος για τη Σουηδία χάνοντας το τελευταίο πέναλτι.

Στο τρίτο παιχνίδι του πρώτου ομίλου που πραγματοποιήθηκε σήμερα η Λετονία δεν είχε κανένα πρόβλημα και σκοράροντας στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο κατάφερε να φτάσει σε μια άνετη νίκη με 3-0 κόντρα στη Δανία.

Το πρόγραμμα του Σαββάτου συμπεριλαμβάνει τη μεγάλη αναμέτρηση Γερμανία – Σουηδία, ενώ νωρίτερα θα διεξαχθεί η αναμέτρηση Σλοβακία – Ιταλία. Για τον δεύτερο όμιλο στο Παρίσι η Λευκορωσία θα αντιμετωπίσει την Τσεχία, ενώ η Νορβηγία θα αγωνιστεί κόντρα στη Γαλλία.

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”