RG European Championships 2017: Πρεμιέρα στη Βουδαπέστη

Το επιβλητικό Papp Laszlo Sports Arena ανοίγει τις πόρτες του για το 33ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής το οποίο αναμένεται να αναδείξει τα νέα αστέρια του αθλήματος που θα διεκδικήσουν τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο του νέου Ολυμπιακού κύκλου

Συνολικά 232 αθλήτριες από 36 χώρες θα βρεθούν στη Βουδαπέστη με τις 83 από αυτές να συμμετέχουν στα ατομικά αγωνίσματα, ενώ οι υπόλοιπες 149 θα πάρουν μέρος στα ανσάμπλ Νεανίδων. Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει με τον προκριματικό στο ανσάμπλ (10 κορύνες), ενώ θα ακολουθήσουν οι προκριματικοί των γκρουπ στο σύνθετο στο στεφάνι και την μπάλα.

Από τη συγκεκριμένη διοργάνωση αναμένεται να προκύψουν οι νέες αθλήτριες οι οποίες θα πρωταγωνιστήσουν τα επόμενα χρόνια, καθώς είναι χαρακτηριστικό ότι στο 33ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα θα βρεθούν μόλις δύο πρώην πρωταθλήτριες Ευρώπης στο ατομικό, η Katsiaryna Halkina (Λευκορωσία), αλλά και η Marina Durunda (Αζερμπαϊτζάν).

Αυτές που περιμένουμε να ξεχωρίσουν στο ατομικό είναι φυσικά οι δίδυμες Dina και Arina Averina που πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις στους αγώνες του παγκοσμίου κυπέλλου, η Βουλγάρα Neviana Vladinova, η οποία προέρχεται από τον θρίαμβο στο παγκόσμιο κύπελλο της Σόφιας πριν από μερικές ημέρες, αλλά και η αθλήτρια από τη Λευκορωσία Alina Harnasko που είχε εντυπωσιάσει στο περσινό Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νεανίδων.

Πολύ δυνατές αναμένεται να εμφανιστούν και οι δύο Ουκρανές Viktoria Mazur και Olena Diachenko, ενώ πολλές ελπίδες για διάκριση συγκεντρώνει και η Ιταλίδα Alexandra Agiurgiuculese η οποία αν και παρουσιάζει ακόμη μερική αστάθεια στα προγράμματά της, είναι μέσα στα θεωρητικά φαβορί για βάθρο.

Από ελληνικής πλευράς πρώτη εμφάνιση σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο ατομικό γυναικών θα κάνουν οι Ελένη Κελαϊδίτη και Κατερίνα Δερβίση, ενώ στο ανσάμπλ Νεανίδων, καθώς δεν περιλαμβάνεται ανσάμπλ γυναικών, τη χώρα μας θα εκπροσωπήσουν οι αθλήτριες του Ολυμπιακού Ρυθμού, Σοφία Φιλίππου, Φωτεινή Ιωαννίδη, Ελένη-Ιωάννα Δημοπούλου, Μαρία Τοπαλίδη και Χριστίνα-Ουρανία Ρήγα.

Το πρόγραμμα

Παρασκευή 19 Μαΐου
11:00 – 13:00:
Ανσάμπλ νεανίδων: Α’ σκέλος σύνθετου αγώνα (10 Κορύνες, 1η παρουσίαση)
13:00 – 21:15: Ατομικό γυναικών: Α’ σκέλος γενικού αγώνα (Στεφάνι και Μπάλα)

Σάββατο 20 Μαΐου
12:00 – 21:20:
Ανσάμπλ νεανίδων: Β’ σκέλος σύνθετου αγώνα (10 Κορύνες, 2η παρουσίαση)
12:00 – 21:20: Ατομικό γυναικών: Β’ σκέλος γενικού αγώνα (Κορύνες και Κορδέλα)

Κυριακή 21 Μαΐου
12:00 – 12:45:
Ανσάμπλ νεανίδων: Τελικός οργάνου (10 Κορύνες)
13:20 – 15:35: Ατομικό γυναικών: Τελικοί οργάνων (Στεφάνι, Μπάλα, Κορύνες, Κορδέλα)

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις

Copyright © 2017 Other Sports News. All rights Reserved.