Δεύτερος στον κόσμο ο Γαλιατσάτος

1-2

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε δύο ασημένια μετάλλια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στην Ταϊλάνδη στην κατηγορία των 94κ. ανεβαίνοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου

Πολύ μεγάλη επιτυχία για την Άρση Βαρών, καθώς στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Εφήβων που διεξάγεται στην Ταϊλάνδη ο Βαγγέλης Γαλιατσάτος κατέκτησε δύο ασημένια μετάλλια. Ο Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα και απέδειξε ότι έχει πλούσιο ταλέντο, φέρνοντας ακόμη μία μεγάλη επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα σε διεθνή διοργάνωση. Στα 94κ. ο Γαλιατσάτος ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στο αρασέ και στο σύνολο, κάνοντας όλους υπερήφανους για τη μεγάλη του επιτυχία.

Στο αρασέ ο «ασημένιος» παγκόσμιος πρωταθλητής σήκωσε 144κ. στην τρίτη προσπάθεια και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Στο ζετέ στην πρώτη προσπάθεια σήκωσε 172κ, αλλά ήταν άκυρος στις άλλες δύο και ήρθε τέταρτος. Στο σύνολο με 316κ. ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Το χρυσό μετάλλιο στο σύνολο κατέκτησε ο Χριστόφ με 321κ.

Τένις Stockholm Open: Διατήρησε τον τίτλο του ο Del Potro

Τένις

Ο νούμερο τέσσερα του ταμπλό Juan Martin del Potro μπήκε στη μάχη για την πρόκριση στο ATP World Tour Finals καθώς υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο του στο Stockholm Open, επικρατώντας του νούμερο ένα του ταμπλό και πρωταθλητή του 2013, Grigor Dimitrov, με 6-4 6-2