«Ασημένοι» Λαμπράκης, Νούσης και Χατζούδας-Ζαντιώτης

Οι Δημήτρης Λαμπράκης, Μιχάλης Φαίδων Νούσης, και Γιάννης Χατζούδας-Ζαντιώτης κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στο ομαδικό στην κατηγορία του Σύνθετου Νέων Ανδρών γνωρίζοντας την ήττα στον τελικό από τη Σουηδία, ενώ νωρίτερα είχαν επικρατήσει της Ιταλίας μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα

Του Θανάση Σταθόπουλου
stathopoulost@gmail.com

Το πρώτο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στο Ευρωπαϊκό κύπελλο Νέων που διεξάγεται στον Μαραθώνα, είναι γεγονός. Δημήτρης Λαμπράκης, Μιχάλης Φαίδων Νούσης, και Γιάννης Χατζούδας-Ζαντιώτης έφτασαν μέχρι το τελικό στο ομαδικό Σύνθετο τόξο Νέων Ανδρών κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο μετά την ήττα από τη Σουηδία με 221-210. Η ελληνική ομάδα είχε πλασαριστεί στην 4η θέση μετά την ολοκλήρωση του αγώνα κατάταξης με 1941/2160 με την Ιταλία να έχει την καλύτερη επίδοση (2045/2160) και τις Σουηδία και Τουρκία να ακολουθούν.

Μοιραία η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε στον ημιτελικό απέναντι στο μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου Ιταλία κόντρα στους Manuel Festi, Viviano Mior και Jesse Sut. Ωστόσο μετά από μία καταπληκτική εμφάνιση οι Έλληνες τοξοβόλοι κατάφεραν να φτάσουν σε μια μεγάλη νίκη με 214-213 έχοντας 14 συνολικά 10 (4 κεντρικά) την ίδια ώρα που οι Ιταλοί είχαν μόλις 5!

Στο πρώτο σετ η Ελλάδα προηγήθηκε με 55-54, ενώ το δεύτερο ολοκληρώθηκε με 50-50. Στο τρίτο σκέλος του ημιτελικού η ελληνική «τρόικα» πέρασε και πάλι μπροστά με 54-53, ενώ στο τελευταίο κρίσιμο σετ η Ιταλία επικράτησε με 56-55 αλλά δεν ήταν αρκετό για να πάρει την πρόκριση.

Στον τελικό η ελληνική ομάδα αντιμετώπισε τη Σουηδία με τους Marcus Wallstedt-Arlefur, Hampus Borgstrom και Robin Hedenvang να επικρατούν νωρίτερα της Τουρκίας με 216-211. Οι Σουηδοί αποδείχθηκαν πιο σταθεροί κερδίζοντας τα τρία από τα τέσσερα σετ, ενώ τα δύο τελευταία κυριάρχησαν πάρα την τεράστια προσπάθεια από την ελληνική ομάδα η οποία μάλιστα κατάφερε να περάσει μπροστά μετά από την ολοκλήρωση του δεύτερου σετ με 108-107.

Στο τρίτο οι Σουηδοί κέρδισαν με 58-52 παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα (165-160), ενώ στο τελευταίο επικράτησαν με 56-50 διαμορφώνοντας το τελικό 221-210 με τους Έλληνες τοξοβόλους ωστόσο να πανηγυρίζουν μια μεγάλη επιτυχία. Στον μικρό τελικό οι Ιταλοί επικράτησαν εύκολα της Τουρκίας επικρατώντας με 226-217 κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Ελλάδα – Σουηδία τελικός (2:35)

Other Sports News Ειδήσεις
Τένις

Ντεμπούτο με ήττα για τον Paolo Maldini (video)

Ο “θρύλος” της Μιλάν, αλλά κι ένας από τους μεγαλύτερους αμυντικούς στον κόσμο, έκανε το επίσημο ντεμπούτο συμμετέχοντας στο διπλό ανδρών μαζί με τον Stefano Landonio στο τουρνουά Aspria Tennis Cup που διεξάγεται στο Μιλάνο στο πλαίσιο του ATP Challenge Tour

Τένις

Gerry Weber Open 2017: “Μαέστρος” στο Halle

Ο Roger Federer κατέκτησε τον 9ο τίτλο καριέρας στο Halle επικρατώντας στον τελικό του Alexander Zverev με 6-1, 6-3 μέσα σε 54 λεπτά…Ο Ελβετός στο καλύτερο παιχνίδι του φέτος στο γρασίδι έχασε μόλις 9 πόντους στο σερβίς του κάνοντας το 4/4 σε τελικούς μέσα στο 2017

Μπάντμιντον

Australian Open 2017: Zheng και Cheng απέτρεψαν το αρνητικό ρεκόρ

O 20χρονος Siwei Zheng και η 19χρονη Qingchen Chen έσωσαν το γόητρο για την Κίνα η οποία κατέκτησε ένα χρυσό μετάλλιο κάτι που είχε να συμβεί από τη διοργάνωση του 2013… “Χρυσός” και πάλι ο Ινδός Srikath Kidambi ο οποίος επικράτησε στον τελικό του Κινέζου Long Chen με 22-20, 21-13…Κυριαρχία της Ιαπωνίας η οποία κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση

Τένις

Gerry Weber Open 2017: Στον τελικό Federer και Zverev

Ο Ελβετός ξεπέρασε το εμπόδιο του εξαιρετικού Karen Khachanov με 6-4, 7-6(5) εξασφαλίζοντας την παρουσία του στον τελικό του Halle για 11η φορά στην καριέρα του φτάνοντας ένα βήμα πριν από τον ένατο τίτλο του στο τουρνουά…Αντίπαλός του ο Alexander Zverev που επικράτησε του Richard Gasquet με 4-6, 6-3, 6-3 παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό για δεύτερη σερί χρονιά

Ιππασία

Nations Cup Div1: Η Σουηδία νίκησε στο δεύτερο…ημίχρονο

Η ομάδα της Σουηδίας επικράτησε στην 5η σειρά του Nations Cup στο Ρότερνταμ, κάνοντας ένα ακόμη βήμα για τον τελικό της Βαρκελώνης…Στον δεύτερο γύρο ξεκαθάρισε η νίκη για τη Σουηδία μετά από έναν αμφίρροπο πρώτο γύρο με τέσσερις ομάδες να μοιράζονται την κορυφή με άπταιστες διαδρομές

Τοξοβολία

Salt Lake World Cup 2017: Η Chang εντυπωσίασε στον προκριματικό γύρο

Η “χρυσή” Ολυμπιονίκης σημείωσε επίδοση 683/720 στον γύρο κατάταξης στο ολυμπιακό τόξο του παγκοσμίου κύπελλο στο Σολτ Λέικ, η οποία ήταν καλύτερη και από την κατηγορία των ανδρών με τον Κορεάτη Dong Hyun Im να ολοκληρώνει την προσπάθειά του με 680/720…Στο σύνθετο τόξο ξεχώρισε ο Αμερικάνος Reo Wilde (704/720) και η Δανή Sarah Sonnichsen με 699/720

Γκολφ Quicken Loan National 2017: Οι πέντε πιθανές εκπλήξεις…

Γκολφ

Με το PGA Tour να μπαίνει στην τελική ευθεία το τουρνουά του Μέριλαντ χαρακτηρίζεται αρκετά σημαντικό για τους παίκτες που θέλουν να βρεθούν στα play-off…Ο δημοσιογράφος Rob Bolton γράφει στο επίσημο site του PGA για πιθανές εκπλήξεις της διοργάνωσης

Αλεξίπτωτο πλαγιάς Nish World Cup: Νίκη στο τελευταίο τασκ για Droulin

Αλεξίπτωτο πλαγιάς

Ο Γάλλος πιλότος εξασφάλισε την πρώτη νίκη στο φετινό παγκόσμιο κύπελλο επικρατώντας στη δεύτερη σειρά της διοργάνωσης έχοντας διαφορά ενός βαθμού από τον Βούλγαρο Yassen Savov…Η Ιαπωνία έκανε το 1-2 στις γυναίκες με την Astuko Yamahita να ανεβαίνει στο πρώτο σκαλί του βάθρου και την συμπατριώτισσά της Yuki Sato να ακολουθεί

Τοξοβολία Salt Lake World Cup 2017: Im με ανατροπή στο φινάλε

Τοξοβολία

Ο τελικός στο ολυμπιακό τόξο είχε σασπένς, ανατροπές, εξαιρετικές βολές και νικητή τον Κορεάτη Dong-Hyum Im ο οποίος επικράτησε στον “εμφύλιο” κόντρα στον Woo-Jin Kim με 6-5…Περίπατος της Hye-Jin Chang στον τελικό γυναικών