Europe TOP 16: Ο Gauzy άφησε εκτός ημιτελικών τον Boll

Ο Γάλλος γύρισε το παιχνίδι απέναντι στον Γερμανό από το 1-2 σε 4-2 φτάνοντας σε μια μεγάλη πρόκριση...Κοντά στον τέταρτο διαδοχικό τίτλο ο Ovtcharov ο οποίος θα βρει μπροστά του τον Ουκρανό Lei Kou…O Ρώσος Shibaev…Αποκλεισμός από τη φάση των ομίλων για τον Παναγιώτη Γκιώνη

Με μία έκπληξη ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις για τα προημιτελικά του TOP 16 το οποίο διεξάγεται αυτές τις ημέρες στην Αντίμπ. Ο λόγος για τον Γάλλο και νούμερο 5 στο ταμπλό Simon Gauzy ο οποίος επικράτησε μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι του Γερμανού και κατόχου πέντε τίτλων Timo Boll παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά. Ο νούμερο 3 του ταμπλό βρέθηκε μπροστά στα σετ με 2-1 (11-8, 3-11, 4-11), όμως από εκεί και πέρα ο Gauzy ήταν απολαυστικός και κατακτώντας τρία σετ στη σειρά (11-7, 11-8, 11-7), έφτασε στη νίκη με 4-2. Εκεί θα βρει τον Ρώσο Alexander Shibaev ο οποίος πιστός στο ραντεβού του με το βάθρο του TOP 16 όντα τρίτος πέρσι, άφησε εκτός ημιτελικού τον Πορτογάλο Tiago Apolonia στη δεύτερη μεγάλη έκπληξη της βραδιάς. Η αναμέτρηση κρίθηκε στα επτά σετ με τον Πορτογάλο να παίρνει προβάδισμα με 2-1 (11-5, 5-11, 9-11), τον Shibaev να περνάει και πάλι μπροστά με 3-2 (11-8, 11-5), αλλά τον Apolonia, να ισοφαρίζει σε ένα από τα καλύτερα σετ του τουρνουά (12-10). Οι διαφορές λύθηκαν στο έβδομο σετ εκεί όπου ο Shibaev ξέφυγε στο σκορ με αποτέλεσμα να επικρατήσει με 11-5 και 4-3 εξασφαλίζοντας για μία ακόμη χρονιά το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Σε αντίθεση με τους Boll και Apolonia ο κάτοχος του τίτλου Dimitrij Ovtcharov είχε πιο εύκολο έργο κερδίζοντας τον Αυστριακό Stefan Fegerl χωρίς να χάσει σετ. Ο Γερμανός, ο οποίος αν κερδίσει και τη φετινή διοργάνωση θα φτάσει τους τέσσερις συνεχόμενους τίτλους, δεν είχε κανένα πρόβλημα επικρατώντας με 11-4, 11-8, 11-5 και 11-9. Ένα βήμα πριν από τον τελικό ο νούμερο 1 του ταμπλό θα περιμένει τον Ουκρανό Lei Kou, o ο οποίος μετά τις δύο εντυπωσιακές νίκες στον όμιλο κόντρα στον Γάλλο Emmanuel Lebesson και τον κάτοχο τριών τίτλων, Λευκορώσο Vladimir Samsonov, κέρδισε και τον Κροάτη Andreij Gacina με 4-3 (11-7, 11-7, 8-11, 9-11, 11-9, 8-11, 11-6) και την Κυριακή το μεσημέρι θα προσπαθήσει να φτάσει κοντά σε ακόμη μία έκπληξη απέναντι στο μεγάλο φαβορί. Στη Γαλλία από ελληνικής πλευράς, βρέθηκε ο Παναγιώτης Γκιώνης, ο οποίος με μία νίκη και δύο ήττες έμεινε εκτός προημιτελικών. Ο κορυφαίος Έλληνας παίκτης και «χάλκινος» πριν από δύο χρόνια στο Μπακού, αγωνίστηκε στον τρίτο όμιλο μαζί με τους Stefan Fegerl, Mattias Karlsson και Timo Boll. Στην πρεμιέρα ο Γκιώνης αντιμετώπισε τον Fegerl από τον οποίον ηττήθηκε με 3-2 σετ μετά από 49 λεπτά αγώνα, ενώ στη συνέχεια επικράτησε του Σουηδού Mattias Karlsson με 11-5, 11-9, 13-11. Στον τρίτο αγώνα ο Γκιώνης αντιμετώπισε τον Timo Boll από τον οποίον ηττήθηκε σε 20 λεπτά με 11-6, 11-6, 11-7 μένοντας εκτός συνέχειας.

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”