Νίκη για τους Capitals, ρεκόρ για Ovechkin

631508446_slide

Ο 31χρονος σημείωσε δύο τέρματα στην επικράτηση των Capitals κόντρα στους Penguins ξεπερνώντας παράλληλα στους 1000 πόντους καριέρας στο NHL…Πέρασαν από τη Νέα Υόρκη η Panthers

Ο Alex Ovechkin έγινε ο 84ος παίκτης στην ιστορία του NHL που ξεπερνάει του 1000 πόντους (1001) με τον Ρώσο να κάνει μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο ντέρμπι απέναντι στους πρωταθλητές ανοίγοντας λογαριασμό μόλις στα 35 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, ενώ στα μέσα της δεύτερης περιόδου έκανε το 2-0. Το προβάδισμα των γηπεδούχων αυξήθηκε τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Οι Penguins μείωσαν σε 3-1 με τους Capitals όμως να απαντούν άμεσα κάνοντας το 4-1. Τρία λεπτά πριν από το φινάλε οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου (4-2) με τον Eller να διαμορφώνει το τελικό 5-2. Στα άλλα αποτελέσματα της βραδιάς ξεχώρισε η εκτός έδρας νίκη των Panthers μέσα στην Νέα Υόρκη κόντρα στους Rangers με 2-1, ενώ η επιθετική ραψωδία των Canadiens συνεχίστηκε και στο παιχνίδι απέναντι στους Jets με τους πρωτοπόρους της Atlantic Division να επικρατούν με 7-4. Σημαντική νίκη σημείωσαν και οι Flames που δείχνουν να βρίσκουν ρυθμό, κερδίζοντας τους Sharks με 3-2 με το τελευταίο τέρμα να σημειώνεται τρία λεπτά πριν το τέλος.