Επιστροφή στις νίκες για τους Penguins με κορυφαίους Fleury και Crosby

Ο πρώτος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση κόντρα στους Stars (6-2) με 33 επεμβάσεις, ενώ ο δεύτερος σκόραρε μία φορά και έδωσε δύο ασίστ...Μεγάλη νίκη μέσα στην Ουάσινγκτον για τους Islanders...Πέρασαν από την Αριζόνα οι Kings με νίκη θρίλερ

Οι Stars άντεξαν ουσιαστικά μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, όπου και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με τον Seguin. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι ήταν μεν ανταγωνιστικοί αλλά είχαν την ατυχία να πέσουν πάνω σε έναν εξαιρετικό Marc-Andre Fleury ο οποίος τους σταμάτησε συνολικά 33 φορές. Μπροστά, για τους πρωταθλητές, είχε αναλάβει δράση ο αρχηγός της ομάδας, Sidney Crosby, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα με 3-2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, ενώ στη συνέχεια μοίρασε δύο ασίστ στο τελικό 6-2 με τους Penguins να επιστρέφουν στις νίκες μετά το 5-3 στη Νέα Υόρκη απέναντι στους Rangers δύο 24ώρα νωρίτερα. «Ο Νοέμβριος ήταν ένας δύσκολος μήνα για μένα», θα πει ο Fleury ένας εκ των δύο πρωταγωνιστών. «Είμαι πολύ χαρούμενος που πέρασε αυτή η άσχημη περίοδος και τώρα κοιτάω μπροστά. Το τελευταίο διάστημα δεν μπορούσα να ευχαριστηθώ το χόκεϊ που έπαιζα, ωστόσο πιστεύω ότι αυτό το παιχνίδι που δίνει το έναυσμα για ένα νέο ξεκίνημα».

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της Πέμπτης ξεχώρισε η μεγάλη νίκη των Islanders pου επικράτησαν μέσα στην Ουάσινγκτον των Capitals με 3-0 σκοράροντας τρεις φορές μέσα σε 4 λεπτά. Την αρχή έκανε ο Prince (43’), για να ακολουθήσουν τα τέρματα των Neilson (46’) και Chimera (47’). Στην Αριζόνα οι Coyotes κατάφεραν να προηγηθούν δύο φορές απέναντι στους LA Kings, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο απάντησαν, αλλά πέρασαν και μπροστά (2-3). Οι Coyotes ισοφάρισαν σε 3-3, αλλά ένα τέρμα του Lewis 5 λεπτά πριν το φινάλε χάρισε τη νίκη (3-4) στους Kings. Η χθεσινή βραδιά άνηκε στους φιλοξενούμενους επτά (σύνολο 12) από τους οποίους κατάφεραν να επικρατήσουν. Τρία παιχνίδια κρίθηκαν στην παράταση με τους Flyers και τους Panthers να κερδίζουν σε Οτάβα και Ντιτρόιτ με 3-2 και 2-1 αντίστοιχα, ενώ οι Blackhawks χρειάστηκαν τον έξτρα χρόνο για να λυγίσουν τους Devils (4-3).