Οι Wild σταμάτησαν το σερί των Bruins με γκολ στο τέλος

Μετά από ένα κλειστό παιχνίδι και συνολικά 53 επεμβάσεις από τους δύο τερματοφύλακες, οι Wild επικράτησαν των Bruins (1-0) με γκολ του Granlund 44 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε...Πέμπτη σερί ήττα για τους Oilers…Συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους στην Atlantic Division οι Lightning

stathopoulost@gmail

Το παιχνίδι στη Μινεσότα ανάμεσα στους Wild και τους Bruins ήταν για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν μένοντας στο 0-0 για 59 λεπτά. «Ειδικά στα τελευταία επτά λεπτά έβλεπα ότι οι δύο ομάδες οδηγούσαν το παιχνίδι στην παράταση. Το γκολ που σημειώσαμε στο τέλος ήταν έκπληξη ακόμη και για μένα!» δήλωσε ο προπονητής των Wild, Bruce Boudreau. Πρωταγωνιστής ήταν ο Mikael Grandlund, ο οποίος στέφθηκε ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος στα 44 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Ωστόσο MVP της συνάντησης δεν ήταν άλλος από τον τερματοφύλακα της ομάδας του Bourdeau, Devan Dubnyk, με τον Καναδό να πραγματοποιεί 25 επεμβάσεις σημειώνοντας το πρώτο του shutout της σεζόν. Για τους Bruins αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες, ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα μετά από την εντός έδρας ήττα της περασμένης Τετάρτης απέναντι στους Flames (0-1).

Από τα χθεσινά αποτελέσματα ξεχωρίζει η τρίτη συνεχόμενη νίκη των φορμαρισμένων Lightning. Μπορεί η νίκη κόντρα στους Sabres να ήταν λίγο πολύ εντός προγράμματος, ωστόσο σε ένα ακόμη παιχνίδι η ομάδα του Jon Cooper ήταν εξαιρετική επικρατώντας με 4-1 σκοράροντας και στις τρεις περιόδους. Τα προβλήματα συνεχίζονται για τους Oilers οι οποίοι γνώρισαν την πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους, αυτή τη φορά από τους Kings με 4-2. Οι Oilers στη μοναδική αναλαμπή στο παιχνίδι του Staples Center, απάντησαν στα δύο γρήγορα τέρματα των γηπεδούχων (2-2), όμως από εκεί και πέρα δέχθηκαν ακόμη δύο γκολ χάνοντας για μία ακόμη αναμέτρηση.