Οι Canadiens σταμάτησαν τους Hurricanes

625636726_slide

Με τον Price να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 31 επεμβάσεις και τον Pacioretty να σκοράρει στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Μόντρεαλ διέκοψε το σερί των Hurricanes επικρατώντας με 2-1...Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Senators

Μπορεί οι Hurricanes να μπήκαν φουριόζοι από το 5/5 που είχαν πριν από την αναμέτρηση του Bell Center, παίρνοντας το προβάδισμα με τον Lindholm, όμως από εκεί και πέρα από τη μία η εξαιρετική εμφάνιση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Price και από την άλλη η ουσία που έβγαλαν στο παιχνίδι τους οι Canadiens έφτασαν στην ανατροπή χάρη στα τέρματα των Shaw και Paciorrety. «Ο Paciorrety έβαλε ένα μεγάλο γκολ», δήλωσε ο κορυφαίος της αναμέτρησης, Carey Price. «Οι αντίπαλοί μας έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι απόψε. Ωστόσο από την πλευρά μας εκτελέσαμε με ακρίβεια το πλάνο μας και φτάσαμε στη νίκη». Με αυτή τη νίκη οι Canadiens, οι οποίοι είχαν ηττηθεί την περασμένη Τρίτη από τους Senators, βελτίωσαν το εντός έδρας ρεκόρ σε 12-1-1 και συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή της Atlantic Division.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς (για την ίδια κατηγορία) οι Senators υποδέχθηκαν τους Bruins έχοντας στόχο να διπλασιάσουν τις νίκες τους μετά την επιτυχία τους στο Μόντρεαλ. Οι Bruins προηγήθηκαν με τον Pastrnak στην πρώτη περίοδο, ωστόσο οι Senators ήταν καταιγιστικοί τόσο στο δεύτερο, όσο και στο τρίτο 20λεπτο και με τρία γκολ από τους Stone, Wideman και Turris επικράτησαν με 3-1 παραμένοντας στην πρώτη τριάδα της Atlantic Division.