Tymen GS: Έξι χρυσά μετάλλια για την Ιαπωνία στην πρεμιέρα

Η Ιαπωνία κυριάρχησε την πρώτη ημέρα του Grand Slam στη Σιβηρία επικρατώντας στις έξι από τις συνολικά επτά κατηγορίες που πραγματοποιήθηκαν...Εντυπωσίασε στα 66κ. ανδρών ο 18χρονος Ιάπωνας Hifumi Abe…Μίνι έκπληξη στα 60κ. ανδρών με το μεγάλο φαβορί Ilgar Mushkiyev να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο...Σε εξαιρετική κατάσταση η πρωταθλήτρια Ασίας Ai Shishime που κέρδισε ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο

Tymen, Ρωσία— Τα μεγάλα ονόματα μπορεί να απουσίαζαν από το Grand Slam της Σιβηρίας, καθώς προετοιμάζονται για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ωστόσο η πρώτη μέρα των αγώνων ήταν άκρως ενδιαφέρουσα με την Ιαπωνία να επιβεβαιώνει την κυριαρχία της, η οποία αναμένεται να επικυρωθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Εξάλλου οι περισσότεροι εκ των τζουντόκα που λαμβάνουν μέρος στο Grand Slam προετοιμάζονται από τώρα για το 2020, από την ιαπωνική ομάδα, όπως για παράδειγμα ο 18χρονος Hifumi Abe που θεωρείται ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα της ασιατικής χώρας.

-60κ.

Το μεγάλο όνομα της κατηγορίας δεν ήταν άλλο από τον Αζέρο Ilgar Mushkiyev, που μαζί με τον Orkhan Safarov (ο οποίος απουσίαζε) είναι η μεγάλη ελπίδα του Αζερμπαϊτζάν για μετάλλιο στο Ρίο.

Ο Αζέρος ωστόσο, αν και βρέθηκε στα ημιτελικά, γνώρισε την ήττα από τον Ρώσο Albert Oguzov, ο όποιος πέρασε στον τελικό αντιμετωπίζοντας τον Ιάπωνα Yuma Oshima.

Ο 21χρονος και «χάλκινος» στο ασιατικό πρωτάθλημα κατάφερε να επικρατήσει με ippon κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκαν οι Mushkieyv και ο συμπατριώτης του Davud Mammadsoy.

-66κ.

Ο Hifumi Abe ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με τον 18χρονο και νούμερο 25 στην παγκόσμια κατάταξη, να επικρατεί με waza-ari στον τελικό απέναντι στον Ρώσο Anzaur Ardanov, ενώ με τον ίδιο τρόπο κέρδισε και τον συμπατριώτη του Sho Tatayema στον ημιτελικό.

O Abe, ο οποίος είναι ο πιο διάσημος έφηβος στην Ιαπωνία και η πορεία του μέχρι τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο (2020) αναμένεται να γίνει ντοκιμαντέρ, αγωνίστηκε στο πρώτο Grand Slam εκτός Ιαπωνίας, ενώ έκανε την πρώτη του εμφάνιση μετά από τη νίκη του στο Grand Prix της Τασκένδης τον περασμένο Οκτώβριο.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Ρώσος Yakub Shamilov, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε και ο Ιάπωνας Sho Tatayema.

-73κ.

Ο Musa Mogushkov ήταν ο μοναδικός μη Ιάπωνας τζουντόκα, ο οποίος κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Ο δύο φορές κάτοχος του χάλκινου μεταλλίου στα παγκόσμια πρωταθλήματα του 2011 και του 2014, κατάφερε να φτάσει στον τελικό και να κερδίσει τον επίσης Ρώσο Arbi Khamkhoev με ippon σε λιγότερο από τρία λεπτά.

Στο βάθρο ανέβηκε και ένα από τα φαβορί για τη νίκη, ο Σουηδός και νούμερο 52 στον κόσμο, Tommy Macias, που γνώρισε τον αποκλεισμό από τον μετέπειτα φιναλίστ Khamkhoev στον πρώτο αγώνα. Εκτός από τον Macias το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και ο Ρώσος Alim Gadanov που κέρδισε στο τελικό των repechage τον Ουζμπέκο Muhammadlaziz Kayumov.

-48κ.

Στις γυναίκες και την κατηγορία των -48κ., η απουσία της Ρωσίδας Irina Dolgova, αλλά και της παγκόσμιας πρωταθλήτριας του 2014, Ami Kondo, έκανε πιο εύκολη τη δουλειά της Funa Tonaki, η οποία κέρδισε στον τελικό με ippon στο golden score τη μοναδική αξιόλογη αντίπαλό της την Ρωσίδα Nataliya Kondratyeva, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε τόσο η Ρωσίδα Sabina Giliazova, όσο και η Σέρβα Milica Nikolic.

-52κ.

Από τη συγκεκριμένη κατηγορία ξεχώριζαν η νούμερο 10 στον κόσμο και «χρυσή» στους Ασιατικούς Αγώνες τον περασμένο Μάιο, Ai Shishime, η οποία αντιμετώπισε την «χάλκινη» στο πρόσφατο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, Yulia Ryzhova την οποία και κέρδισε στις παρατηρήσεις, κατακτώντας ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο.

Στην τρίτη θέση βρέθηκε η Tena Sikic (Κροατία), αλλά και η Ρωσίδα Aigui Tashtimora. Αντίθετα μία εκ των φαβορί για μετάλλιο, η Σλοβένα Petra Nareks περιορίστηκε στην 7η θέση.

-57κ.

Και σε αυτή την κατηγορία το φαβορί ήταν από την Ιαπωνία. Η 20χρονη Tsukasa Yoshida, μία από τις καλύτερες τζουντόκα στη χώρα της και κάτοχος τριών Grand Slam επικράτησε στον τελικό κόντρα στη Ρωσίδα Daria Mezhetckaia με ippon.

Αν και η αναμέτρηση του τελικού που όλοι περιμέναμε στον τελικό ήταν αυτή απέναντι στην Jovana Rogic, ωστόσο η Σέρβα, που έψαχνε το πρώτο της μετάλλιο από το 2014 και το Grand Prix του Qingdao, πήρε την τρίτη θέση μαζί με την Ρωσίδα Natalia Golomidova.

-63κ.

Εδώ είχαμε μια μίνι έκπληξη. Η Σουηδή Mia Hermansson, κατέβηκε στο Grand Slam της Σιβηρίας έχοντας κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Grand Prix στο Αλμάτι τον περασμένο Μάιο.

Παράλληλα θα ήταν και μια ευκαιρία για την 23χρονη για να προετοιμαστεί ακόμα καλύτερα για τους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες στην καριέρα της. Η Σουηδή τελικά γνώρισε την ήττα στα ημιτελικά από την Aimi Nouchi (Ιαπωνία) δεχόμενη τρεις παρατηρήσεις, για να επικρατήσει στον τελικό των repechage απέναντι στη Ρωσίδα Olga Kriukova με ippon.

Το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Nouchi, η οποία επικράτησε της Ρωσίδας Daria Davydova με waza-ari. To άλλο χάλινο μετάλλιο κατέκτησε η Daria Dzhigaros (Ρωσία).

Το σημαντικό τουρνουά το οποίο φιλοξενεί 124 τζουντόκα από 25 χώρες θα ολοκληρωθεί την Κυριακή με τους αγώνες στις κατηγορίες -81κ., -90κ., -100κ, +100κ. στους άνδρες και -70κ., -78κ., +78κ. στις γυναίκες.