Στον τελικό ο Δημόπουλος

Στιγμιότυπο 2016-07-28, 10.24.26 μμ

Μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση στον προκριματικό που κατέλαβε την πρώτη θέση, ο Έλληνας αθλητής ήρθε δεύτερος στον ημιτελικό (C1-Junior) εξασφαλίζοντας μια θέση στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος σπριντ Νέων...Πολύ καλή παρουσία και από τον Κυριάκο Συριόπουλο (K1-U23)

Μινσκ, Λευκορωσία— Ο Δημόπουλος αγωνίστηκε στην τρίτη προκριματική σειρά στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος σπριντ, όπου μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση κατέκτησε την πρώτη θέση με χρόνο 4:03.68, αφήνοντας αρκετά πίσω του τόσο τον Γερμανό Nico Pickert (4:06.63), όσο και τον Καναδό Connor Fitzpatrick (4:09.96), παίρνοντας την πρόκριση για τον ημιτελικό. Εκεί ο Δημόπουλος έδωσε μια μεγάλη μάχη με τον Ρουμάνο Catalin Chirila, καταλαμβάνοντας την δεύτερη θέση με 3:57.45, με τον Chirila να περνάει πρώτος από τη γραμμή του τερματισμού σε 3:56.75.

Ο Έλληνας αθλητής εξασφάλισε τη συμμετοχή του στον μεγάλο τελικό του Σαββάτου (09:30) εκεί όπου θα αντιμετωπίσει, εκτός από τον Chirila, τους Mohammad Nabi Rezaei (Ιράν), David Barreiro (Ισπανία), Aleksandr Tutaev (Ρωσία), Roberts Lagzdins (Λετονία), Jammael Nacimento (Βραζιλία), Serhii Nahorhyi (Ουκρανία) και Milan Moldovan (Ουγγαρία). Ωστόσο, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κυριάκος Συριόπουλος, που αγωνίστηκε στην κατηγορία Κ1 (U23).

O Έλληνας πρωταθλητής έτρεξε το πρωί στην τρίτη προκριματική σειρά καταλαμβάνοντας την 6η θέση με χρόνο 3:43.83, με τον Αργεντινό Agustin Vernice να τερματίζει πρώτος (3:32.24) και τους Laszio Solti (Ουγγαρία) και Louis Hatting (Ν.Αφρική) να ακολουθούν με 3:33.99 και 3:34.14 αντίστοιχα. Ο Συριόπουλος πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση εκεί όπου κατέκτησε την 5η θέση μετά από μια μεγάλη προσπάθεια, τερματίζοντας σε 3:42.79 με αποτέλεσμα να βρεθεί στον μικρό τελικό του Σαββάτου.

Ο ημιτελικός του Δημόπουλου (1:00:00)

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”