Εκπληκτικός Σουβατζόγλου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Μετά από 3,8χλμ. κολύμβησης, 180χλμ. ποδηλασίας και 42,2χλμ. τρεξίματος ο Γρηγόρης Σουβατζόγλου κατέκτησε την 12η θέση στην πρώτη του συμμετοχή σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τριάθλου μεγάλης απόστασης...Ο Έλληνας πρωταθλητής ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε χρόνο 08:38:54...Εντυπωσιακή εμφάνιση και για τον Σταμάτη Ρώμα ο οποίος κατέλαβε την 5η θέση στην κατηγορία 40-44 ετών

Πόζναν, Πολωνία-– Ο Σουβατζόγλου ήταν εξαιρετικός καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα κάνοντας μια πραγματικά εκπληκτική προσπάθεια. Ο Έλληνας πρωταθλητής, όπως ήταν αναμενόμενο, έκανε την δεύτερη καλύτερη επίδοση στο πρώτο αγώνισμα (κολύμπι) κάνοντας τα 3,8χμ. σε 00:39:22 μένοντας πίσω από τον Ρώσο Georgy Kaurov.

Στην πρώτη επίσκεψη στη ζώνη αλλαγής, ο Σουβατζόγλου καθυστέρησε έχοντας χρόνο (02:34), ωστόσο στο ποδήλατο, ήταν εμφανώς βελτιωμένος και έχοντας τον 10ο καλύτερο χρόνο διένυσε τα 180χλμ. σε 04:38:46.

Στο τελευταίο σκέλος του αγώνα ο Σουβατζόγου κάλυψε την απόσταση των 42,2 χιλιομέτρων σε 03:21:43 και με συνολικό χρόνο 08:38:54 κατέκτησε την 12η θέση στην Ευρώπη το οποίο είναι και το καλύτερο πλασάσρισμα τα τελευταία χρόνια σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μεγάλης απόστασης από Έλληνα τριαθλητή.

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Σλοβένος Denis Sketako με χρόνο 07:56:55, ενώ τον ακολούθησαν στο βάθρο ο Πορτογάλος Sergio Marques (07:57:11), αλλά και ο Ολλανδός Dirk Wijnalda (07:58:54).

Στην 5η θέση ο Ρώμας

Εκτός από τον Γρηγόρη Σουβατζόγλου, στην Πολωνία βρέθηκε και ο Σταμάτης Ρώμας, ο οποίος αγωνίστηκε στην κατηγορία 40-45 ετών. Ο Έλληνας τριαθλητής πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση χάνοντας μάλιστα στις λεπτομέρειες την τέταρτη θέση από τον Βρετανό Jamie Hendrie.

Ο Ρώμας βγήκε στην 9η θέση από το νερό με χρόνο 00:55:42, ενώ την στην ίδια θέση ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στο ποδήλατο (05:15:52). Το καλύτερο κομμάτι για τον Έλληνα τριαθλητή ήταν το τελευταίο σκέλος (τρέξιμο), όπου έκανε μια απίστευτη κούρσα σημειώνοντας την δεύτερη καλύτερη επίδοση 03:16:01.

Ο Ρώμας ήταν εξαιρετικός και έδωσε μεγάλη μάχη με τον Ισπανό David Martinez, ο οποίος είχε την καλύτερη επίδοση στο τρέξιμο με 03:15:18. Στην κορυφή της κατηγορίας βρέθηκε ο Τσέχος Jan Wainer με 08:56:37, ενώ στη δεύτερη θέση ήταν ο Δανός Morten Halkjaer με 09:59:25. Τους δύο πρωτοπόρους ακολούθησε ο επίσης Τσέχος David Prochazka με 09:15:45.

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”