Νέο Πανελλήνιο ρεκόρ από Αερικό και Κουμερτά

17412_403774843138226_2502878698489321005_n

Οι δύο τοξοβόλοι σημείωσαν νέο Πανελλήνιο ρεκόρ στο όπεν του ΟΑΚΑ στο σύνθετο τόξο, με επίδοση 700/720...Την πρώτη θέση πήρε ο Αερικός, ο οποίος είχε περισσότερα κεντρικά 10άρια από τον Κουμερτά (28-25)...Στην τρίτη θέση του αγώνα ο Δημήτρης Λαμπράκης με επίδοση 688/720

Με μια σπουδαία επίδοση ολοκληρώθηκε το περασμένο Σάββατο ο αγώνας τοξοβολίας στο ΟΑΚΑ (Ανοιχτού Χώρου/50μ.) με τους Χρήστο Αερικό και Σταύρο Κουμερτά να αποδεικνύουν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση κι ότι αυτή τη στιγμή είναι οι κορυφαίο στο σύνθετο τόξο.

Ο Χρήστος Αερικός, μετά από μία συναρπαστική μάχη, κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση όχι όμως τόσο εύκολα, καθώς είχε τρία περισσότερα κεντρικά 10άρια από τον Κουμερτά.

Ωστόσο και οι δύο τοξοβόλοι σημείωσαν ένα εντυπωσιακό Πανελλήνιο ρεκόρ με επίδοση 700/720. Αερικός και Κουμερτάς είχαν από 53 10άρια, με τον αθλητή του ΑΣΠ Προμηθέας να μετράει 28 κεντρικά 10άρια, τρία περισσότερα από τον Κουμερτά, κατακτώντας την πρώτη θέση.

«Ήταν κάτι που έγινε για πρώτη φορά», δήλωσε στο OSN ο Αερικός. «Είναι κάτι που παλεύουμε και οι δύο και αυτό μας βοηθάει και τους δύο. Το σίγουρο είναι ότι πάμε στη Σόφια για το Ευρωπαϊκό κύπελλο με ανεβασμένη ψυχολογία».

Στην τρίτη θέση βρέθηκε ένας επίσης εξαιρετικός Έλληνας τοξοβόλος, ο Δημήτρης Λαμπράκης, ενώ στην τέταρτη θέση βρέθηκε ο Θανάσης Κωστόπουλος. Την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν οι Βασίλης Θεοδωρακόπουλος και Κυριάκος Κροαζιε.

Στην κατηγορία των γυναικών ξεχώρισε Κατερίνα Χρονοπούλου με επίδοση 660/720, ενώ πίσω της βρέθηκε η Πολύμνια Τζανόγλου με 637. Την τρίτη θέση κατέλαβε η Ελευθερία Βόκολου (628), ενώ Αναστασία Τσακίρη (621) και Κατερίνα Ορφανίδου (590) κατέλαβαν την τέταρτη και πέμπτη θέση αντίστοιχα.

Νταρτς World Championship: Εύκολα ο Smith

Νταρτς

Ο Jeff Smith στο ντεμπούτο το στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του PDC, επικράτησε με 2-0 του Luke Humphries στον προκριματικό γύρο και θα αντιμετωπίσει, στο τελευταίοι παιχνίδι της βραδιάς, τον δις παγκόσμιο πρωταθλητή Gary Anderson

Πατινάζ Skate America: Τραυματισμοί και πόνος στον πάγο

Πατινάζ

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα χρόνια το Skate America ήταν ο τελευταίος
αγώνας της σειράς GP… Για ορισμένους ήταν η προσπάθεια επιστροφής, για άλλους η τελευταία ευκαιρία πρόκρισης και για κάποιους μία πρόκληση που έπρεπε να ξεπεραστεί παρά τους τραυματισμούς

Ράγκμπι Υπό έρευνα ο Cheika

Ράγκμπι

Ο προπονητής της Αυστραλίας Michael Cheika είναι το κεντρικό πρόσωπο γύρω από την έρευνα που αφορά τα σχόλια και τις πράξεις του μετά την οργισμένη αντίδρασή του σε αρκετές αποφάσεις κατά τη διάρκεια του ματς όπου η Αυστραλία ηττήθηκε με 30-6 από την Αγγλία στο Twickenham