Tbilisi GP 2016: Στο τρίτο σκαλί του βάθρου Μουστόπουλος και Τελτσίδου

Ο Ρομάν Μουστόπουλος (-81κ.) επικράτησε στον τελικό-θρίλερ των ρεπεσάζ κόντρα στον Γεωργιανό Rekhviashvili με Ippon κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο...Εντυπωσιακή η Ελισάβετ Τελτσίδου (-70κ.), η οποία χρειάστηκε μόλις 50 δευτερόλεπτα κόντρα στην Πολωνή Klys για να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο...Πολύ κοντά στο μετάλλιο βρέθηκε και ο Γιώργος Αζωίδης (-73κ.) που κατέκτησε την 5η θέση...Για «εχθρικές διαιτησίες» κάνει λόγο η ελληνική αποστολή

Τιφλίδα, Γεωργία— Εντυπωσιακές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Έλληνες τζουντόκα κατά τη χθεσινή δεύτερη ημέρα του σημαντικού τουρνουά της Τιφλίδας. Ρομάν Μουστόπουλος και Ελισάβετ Τελτσίδου πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Μια ανάσα μακριά από αυτό βρέθηκε ο Γιώργος Αζωίδης, ο οποίος ηττήθηκε σε ημιτελικό και τελικό ρεπεσάζ καταλαμβάνοντας την 5η θέση. Πολύ μεγάλη προσπάθεια κατέβαλε και ο Αλέξης Ντανατσίδης, ο οποίος σημείωσε μια νίκη, αλλά στη συνέχεια έμεινε εκτός διεκδίκησης μιας θέσης στο βάθρο.

«Καταιγιστικός» ο Μουστόπουλος

Ο Ρομάν Μουστόπουλος αγωνίστηκε στην κατηγορία των -81κ. ξεκινώντας εντυπωσιακά απέναντι στον Ιρανό Saeid Mollaei τον οποίο και κέρδισε σε 74 δευτερόλεπτα με Osae-komi-waza.

Στο δεύτερο γύρο ο Έλληνας τζουντόκα αντιμετώπισε τον Γεωργιανό Giorgi Papunashvili, ο οποίος αν και είχε το γεωργιανό κοινό μαζί του, δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει τηνεξαιρετική στρατηγική του Μουστόπουλου γνωρίζοντας την ήττα με Waza-ari.

Πιο δραματική εξέλιξη είχε ο τελικός του ομίλου με τον Μουστόπουλο να παίρνει ακόμα μία νίκη στη διαδικασία του «golden-score» με ένα Waza-ari κόντρα στον Γερμανό Alexander Wieczerzak.

Στα ημιτελικά ο Έλληνας τζουντόκα βρέθηκε απέναντι στον Γεωργιανό Levan Gugava. Ο Μουστόπουλος ξεκίνησε εξαιρετικά, ωστόσο ο Gugava πήρε τελικά τη νίκη με δύο Waza-ari μέσα σε οκτώ δευτερόλεπτα εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό της κατηγορίας.

Ο Μουστόπουλος στον τελικό του ρεπεσάζ αντιμετώπισε τον τρίτο Γεωργιανό στην πορεία του προς το βάθρο, τον Zebeda Rekhiashvili. Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα ο Έλληνας πρωταθλητής σημείωσε Ippon με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν, «παγώνοντας» τους Γεωργιανούς που είχαν γεμίσει και πάλι τις εξέδρες του New Sports Palace.

Αν και ο διαιτητής της αναμέτρησης καθυστέρησε αρκετά για να δώσει το Ippon στον Έλληνα τζουντόκα, τελικά ο Μουστόπουλος πήρε τη νίκη και το χάλκινο μετάλλιο.

Μεγάλη εμφάνιση από την Τελτσίδου

Το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο ήρθε από την Ελισάβετ Τελτσίδου, η οποία αγωνίστηκε στην κατηγορία των -70κ. Στον πρώτο αγώνα η Τελτσίδου επικράτησε της τζουντόκα από το Λουξεμβούργο, Lynn Mossong.

Στον δεύτερο αγώνα ξεπέρασε το εμπόδιο της Αυστριακής Bernadette Graf, με ένα yuko κι ένα Osae-komi-waza, ωστόσο η Γαλλίδα Estelle Posvite, την οποία αντιμετώπισε στον τελικό του ομίλου, έκοψε (προσωρινά) το δρόμο της Ελληνίδας επικρατώντας στις παρατηρήσεις.

Η Τελτσίδου τα έδωσε όλα στα ρεπεσάζ. Αρχικά χρειάστηκε 102 δευτερόλεπτα για να επικρατήσει με Ippon της Γερμανίδας Laura Vargas Koch, ενώ στον τελικό, μόλις 50 για να επικρατήσει με Ippon, της Πολωνής Katarzyna Klys κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Στη 5η θέση ο Αζωίδης

Μια ανάσα από το τρίτο ελληνικό μετάλλιο έφτασε ο Γιώργος Αζωίδης, ο οποίος πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στην κατηγορία των -81κ. Ο Αζωίδης ξεκίνησε εντυπωσιακά στον όμιλο επικρατώντας μέσα σε 1:15 του Γεωργιανού Giorgi Katsiashvili.

Στη συνέχεια με ένα εντυπωσιακό Ippon, επικράτησε και του Βέλγου Dirk van Tichelt, ενώ στον τελικό του γκρουπ δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον τζουντόκα από τη Β. Κορέα, Hyon Kuk Hong, τον οποίον κέρδισε επίσης με Ippon.

Στα ημιτελικά βρήκε στο δρόμο του ένα από τα φαβορί της κατηγορίας τον Γεωργιανό Nugzari Tatalashvili. O Γεωργιανός έχοντας και την στήριξη των συμπατριωτών του στην εξέδρα, κατάφερε να πάρει τη νίκη, αλλά και την πρόκριση στον τελικό.

Ο Αζωίδης αγωνίστηκε λίγο αργότερα στον τελικό των ρεπεσάζ κόντρα σε έναν ακόμη Γεωργιανό, τον Phridon Gigani, με τον Έλληνα τζουντόκα να γνωρίζει την ήττα μένοντας εκτός βάθρου και καταλαμβάνοντας την 5η θέση.

Εκτός μεταλλίων έμεινε και ο Αλέξης Ντανατσίδης, ο οποίος αγωνίστηκε στην κατηγορία των -81κ. Στον πρώτο αγώνα ο Ντανατσιδης πήρε τη νίκη απέναντι στον Πολωνό Lukasz Blach, ενώ η πορεία του Έλληνα τζουντόκα σταμάτησε στον Γεωργιανό Zebeda Rekhiashvili, ο οποίος στη συνέχεια ηττήθηκε στον τελικό των ρεπεσάζ από τον Ρομάν Μουστόπουλο.

«Βράζει» η ελληνική αποστολή

Η ολοκλήρωση της χθεσινής ημέρας είχε ανάμεικτα συναισθήματα για τον ομοσπονδιακό προπονητή Νίκο Ηλιάδη, ο οποίος από τη μία εμφανίστηκε ικανοποιημένος από τη συγκομιδή των δύο μεταλλίων, αλλά από την άλλη ήταν εμφανώς εκνευρισμένος από τη συμπεριφορά των διαιτητών.

«Αναμφισβήτητα δύο χάλκινα μετάλλια είναι μια πολύ καλή συγκομιδή, ωστόσο είμαι στενοχωρημένος και πολύ απογοητευμένος από τις αδικίες από πλευράς διαιτητών», δήλωσε ο Ηλιάδης στο επίσημο site της ελληνικής ομοσπονδίας.

«Θα μπορούσαμε να έχουμε κατακτήσει τουλάχιστον τρία μετάλλια χρυσού ή ασημένιου χρώματος. Αντ΄αυτού αντιμετωπίσαμε εχθρικό κλίμα στις διαιτησίες των αγώνων των αθλητών μας. Συνεχίζουμε στον αγώνα συγκομιδής βαθμών για την πρόκριση στους ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Ο Ρομάν Μουστόπουλος κέρδισε 120 βαθμούς και έχει “αγκαλιάσει” τους ολυμπιακούς ενώ ωφελήθηκε αντίστοιχα και η Ελισάβετ Τελτσίδου. Ο Αζωίδης περιορίστηκε στους 60 βαθμούς και πρέπει να συνεχίσει πολύ δυνατά στους επόμενους αγώνες για να μπορούμε να ελπίζουμε στην πρόκρισή του».