Tbilisi GP 2016: Με Ηλιάδη στην Τιφλίδα

Πρεμιέρα χθες σε ένα από τα πιο απαιτητικά Grand Prix με πέντε κατηγορίες...Εντυπωσιακή εμφάνιση στα -52κ. από τη Γεωργιανή Mariam Janashvili (νούμερο 165 στον κόσμο), η οποία έφτασε μέχρι τα ημιτελικά χάνοντας ωστόσο το μετάλλιο…Ρίχνεται στη μάχη η ελληνική αποστολή με τους Γιώργο Αζωίδη (-73κ.), Ρομάν Μουστόπουλο (-81κ.), Αλέξη Ντανατσίδη (-81κ.), αλλά και με την Ελισάβετ Τελτσίδου (-70κ.)…Την Κυριακή (27.03) αγωνίζεται ο Ηλίας Ηλιάδης

Τιφλίδα, Γεωργία— Πρεμιέρα είχαμε χθες σε ένα από τα πιο σημαντικά Grand Prix, στο οποίο λαμβάνουν μέρος τα μεγαλύτερα ονόματα στον πλανήτη. Αναμφίβολα ένα σημαντικό τουρνουά και ένα δυνατό τεστ με τους αθλητές να «τσεκάρουν» τις δυνάμεις τους ενόψει Ολυμπιακών Αγώνων.

Στην πρώτη ημέρα των αγώνων ρίχτηκαν στη μάχη οι κατηγορίες των -48κ., -52κ. και 57κ. στις γυναίκες, αλλά και τα -60κ. και 66κ. στους άνδρες.

Στην κατηγορία των -48κ. το χρυσό μετάλλιο πήγε στη Ρουμάνα Monica Ungureanu, η οποία αντιμετώπισε την τρεις φορές πρωταθλήτρια Αφρικής, Tacian Lima από τη Γουινέα-Μπισάου. Η Ρουμάνα (νούμερο 13 στον κόσμο), μπήκε δυνατά στον τελικό από την αρχή σημειώνοντας Shido, για να επικρατήσει στο τέλος με Ippon κόντρα στην νούμερο 11 στην παγκόσμια κατάταξη.

Στο βάθρο ανέβηκαν η Καζακστανή Otgontsetseg Galbadrakh και η Ουκρανή Maryna Cherniak, οι οποίες επικράτησαν στους τελικούς των ρεπεσάζ.

Στα -52κ. το μεγάλο όνομα, αλλά και το μεγάλο φαβορί ακόμα και για το χρυσό στους Ολυμπιακούς Αγώνες, δεν ήταν άλλη από τη Βραζιλιάνα Erika Miranda. Ωστόσο, η νούμερο 1 στον κόσμο γνώρισε την ήττα στο δεύτερο γύρο από την εκπληκτική Γεωργιανή Mariam Janashvili (νούμερο 165 στον κόσμο).

Η Miranda, όμως κατάφερε να πάρει το χάλκινο μετάλλιο στα ρεπεσάζ, αντίθετα με την Janashvili, η οποία γνώρισε την ήττα τόσο στον ημιτελικό, όσο και στον τελικό των ρεπεσάζ, γνωρίζοντας ωστόσο την αποθέωση από το γεωργιανό κοινό.

Το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία κατέκτησε η Ιταλίδα Odette Giuffrida, η οποία κέρδισε σε έναν δραματικό τελικό την Ισραηλινή Gili Cohen με Waza-ari πέντε δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Το χάλκινο μετάλλιο, εκτός από τη Βραζιλιάνα Miranda κατέκτησε και η τζουντόκα από τη Ν. Κορέα, Mi-ri Kim.

Κι αν η Βραζιλία δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το χρυσό μετάλλιο στα -52κ., αυτό το έκανε στα -57κ. χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση της Rafaela Silva, η οποία επικράτησε στον τελικό της Nora Gjakova.

Η Silva, που μεγάλωσε στην Rochina μία από τις μεγαλύτερες φαβέλες της Βραζιλίας, κατέκτησε τη νίκη με ένα εντυπωσιακό Ippon στα μισά του αγώνα κατακτώντας την πρώτη θέση. Την τρίτη θέση στην κατηγορία κατέκτησε η Γερμανίδα Miryam Roper, αλλά και η τζουντόκα από την Ουγγαρία Hedvig Karakas.

Στους άνδρες και στην κατηγορία των -60κ. ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2013 στο Ρίο, Amartuvshin Dashdavaa (Μογγολία) ηττήθηκε στον τελικό από τον Ουκρανό Diyorbek Urozboev με δύο παρατηρήσεις. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο συμπατριώτης του Dashdavaa, Boldbaatar Ganbat, αλλά και ο Γεωργιανός Amiran Papinasvhili.

Μπορεί οι Γεωργιανοί να έφτασαν πολύ κοντά στο χρυσό μετάλλιο στα -52κ. των γυναικών, αλλά και στα -60κ. των ανδρών, αυτό όμως ήρθε στα -66κ. των ανδρών με τον Vazha Margelasvhili να επικρατεί χάρη σε ένα εντυπωσιακό Ippon του Ιταλού Fabio Basile. Ο Τούρκος Sinan Sandal και ο Καζακστανός Zhansay Smagulov κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.

Η ελληνική αποστολή

Οι Έλληνες τζοντόκα κάνουν σήμερα πρεμιέρα με τους με τους Γιώργο Αζωίδη (-73κ.), Ρομάν Μουστόπουλο (-81κ.) και Αλέξη Ντανατσίδη (-81κ.) στους άνδρες, ενώ στη μάχη ρίχνεται και η Ελισάβετ Τελτσίδου στην κατηγορία των -70κ. στις γυναίκες. Την Κυριακή (27.03) θα αγωνιστεί ο Έλληνας Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής Ηλίας Ηλιάδης στην κατηγορία των -90κ.

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”