Taekwondo GP: Ξεχώρισαν Κορέα και Ιράν

Η Ρωσία φιλοξένησε την πρώτη σειρά του 3ου Taekwondo Grand Prix Series με την Κορέα και το Ιράν να επικρατούν στον πίνακα μεταλλίων...Εντυπωσιακός για μια ακόμη φορά ο Ιρανός Farzan Ashourzadeh, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 58κ., ενώ στις γυναίκες (+67κ.) ξεχώρισε η νίκη της Nafia Kus, με την Τουρκάλα να αφήνει στο τρίτο σκαλί του βάθρου την παγκόσμια πρωταθλήτρια Bianca Walkden

Μόσχα, Ρωσία– Πρεμιέρα του Taekwondo Grand Prix Series είχαμε στη Μόσχα με την Κορέα και το Ιράν να ξεχωρίζουν, καθώς κατέκτησαν τα περισσότερα μετάλλια από όλες τις άλλες χώρες που συμμετείχαν στις συνολικά 4 κατηγορίες.

ΑΝΔΡΕΣ

-58κ.: Ένας από τους πιο σημαντικούς αθλητές αυτή τη στιγμή στον κόσμο στη συγκεκριμένη κατηγορία είναι φυσικά ο Ιρανός Farzan Ashourzadeh, ο οποίος μετά την κατάκτηση του παγκόσμιου πρωταθλήματος πριν από λίγες ημέρες κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στο Grand Prix της Μόσχας επικρατώντας στον τελικό της μεγάλης έκπληξης της κατηγορίας, του Μεξικανού Carlos Navaro με 8-5.

Ο τελικός ήταν δραματικός με τους δύο αθλητές να πηγαίνουν σημείο-σημείο, αλλά ο Ιρανός με το προσωνύμιο «τσουνάμι» ήταν πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία παίρνοντας τη νίκη.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε ο Κορεάτης και παγκόσμιος πρωταθλητής στα -54κ., Kim Tae-Hun, αλλά και ο τρεις φορές πρωταθλητής Ευρώπης, o Γερμανός Levent Tuncat.

-68κ.: Η κατηγορία που σημειώθηκαν οι περισσότερες εκπλήξεις, καθώς εκτός βάθρου βρέθηκε το μεγάλο φαβορί ο Βέλγος και παγκόσμιος πρωταθλητής Jaouad Achab.

Ο κάτοχος του χρυσού μεταλλίου στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού γνώρισε την ήττα στη φάση των «32» από τον Ρώσο Maksim Khramtcov με 16-7, ενώ ένα γύρο παραπάνω άντεξε ένα ακόμη μεγάλο φαβορί, ο Ρώσος Alexey Denisenko, ο οποίος ηττήθηκε στους «16» από τον Ιρανό Abolfazl Jouybar, σε μια δραματική αναμέτρηση, με 15-14.

Έκπληξη προκάλεσε και ο αποκλεισμός του Τούρκου Servet Tazegul, από τον Κορεάτη Hun Kim, ο οποίος μετέπειτα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο επικρατώντας στον τελικό του συμπατριώτη του και «ασημένιου» στο Λονδίνο, Dae-Hoon Lee με 13-12.

Το χάλκινο μετάλλιο μοιράστηκαν ο Ιρανός Abolfazl Jouybar και ο Ρώσος Maksim Khramtcov. Στην κατηγορία συμμετείχε και ο Κύπριος Γιάννης Πιλαβάκης ο οποίος ηττήθηκε στους «32» από τον Μεξικανό Ramon Gutierrez με 9-4.

-80κ.: Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Ιβοριανό Cheik Cisse, ο οποίος επικράτησε στον τελικό του Βρετανού Aaron Cook (αγώνιστηκε με τα χρώματα της Μολδαβίας) με 11-4, παίρνοντας τη νίκη, αλλά και τη ρεβάνς για τον αποκλεισμό του από τον Cook στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Ο Cisse στάθηκε και λίγο τυχερός, καθώς πέρασε στον τελικό χωρίς αγώνα, με τον μεγάλο αντίπαλο τον Αμερικανό και δύο φορές «χρυσό» ολυμπιονίκη, Steven Lopez να αποχωρεί από το τουρνουά λόγω τραυματισμού, παίρνοντας ωστόσο το χάλκινο μετάλλιο. Το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ismael Coulibaly (Μάλι).

+80κ.: Νικητής στην κατηγορία αναδείχθηκε ο Ουζμπέκος Dmitriy Shokin, οποίος αφού άφησε εκτός τελικού τον Κορεάτη Chol-Ho Jo (5-4), στη συνέχεια επιβλήθηκε και του Ρώσου Vladislav Larin κερδίζοντας με 9-4.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε ο Κορεάτης Chol-Ho Jo, αλλά και ο Βρετανός Mahama Cho.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

-49κ.: Μπορεί η Κινέζα Zhaouyi Li να έκλεψε την παράσταση μετά από την εξαιρετική εμφάνιση, καθώς με το «καλημέρα» άφησε εκτός την νούμερο 1 του ταμπλό, Lucija Zaninovic με 2-1, ωστόσο στον τελικό απέναντι στην Κορεάτισα So-Hui Kim δεν τα κατάφερε παίρνοντας το ασημένιο μετάλλιο.

Η Li μπήκε στον τελικό με την ίδια «συνταγή» με φουλ αμυντικό στυλ, όμως η Kim βρήκε τους διαδρόμους και με 3-2 στα σημεία κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλλιο.

Στην 3η θέση βρέθηκε η Τουρκάλα Rukiye Yildirim, αλλά και η Σέρβα Tijana Bogdanovic.

-57κ.: Η Ιρανή Kimia Alizadeh, ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου, επικρατώντας της Βρετανής Jade Jones με 4-3. Μεγάλη απογοήτευση ήταν η Ισπανίδα και μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου Eva Gomez, η οποία γνώρισε την ήττα στο πρώτο νοκ-άουτ χάνοντας από την Martina Zubic με 15-12. Μάλιστα η αθλήτρια από την Κροατία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ πλάι της βρέθηκε και η Αιγύπτια Hedaya Malak.

+67κ.: Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Nafia Kus, ήταν η μεγάλη νικήτρια, καθώς αφού ξεπέρασε έναν πολύ δύσκολο ημιτελικό απέναντι στην Βρετανίδα και παγκόσμια πρωταθλήτρια Bianca Walkden με 4-3, λίγο αργότερα κατάφερε να κερδίσει, πιο εύκολα αυτή τη φορά την Κινέζα Donghua Li με 12-5.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε η Walkden, μαζί με τη Γαλλίδα και νούμερο 2 του ταμπλό, Gwladys Epangue.

-67κ.: Ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο για την Κορέα, αυτή τη φορά με την Hyeri Oh, η οποία επικράτησε της Καναδής Melissa Pagnotta με 8-7 σε ένα βάθρο που είχε αρκετές εκπλήξεις εκτός από την Κορεάτισα που πήρε και το χρυσό.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Ρωσίδα (νούμερο 9 του ταμπλό) Farida Azizova, αλλά και στην Αιγύπτια Seham Elsawalhy (νούμερο 18 του ταμπλό).

Στον πίνακα των μεταλλίων η Κορέα κατέκτησε την πρώτη θέση καταλαμβάνοντας 3 χρυσά και 6 στο σύνολο, ενώ την ακολούθησε το Ιράν με 2 και 3 στο σύνολο. Την τριάδα συμπλήρωσε η Τουρκία με 1 χρυσό και 2 μετάλλια στο σύνολο.

Η 2η σειρά του Taekwondo Grand Prix Series θα διεξαχθεί στην Σαμψούντα το διάστημα 18-20 Σεπτεμβρίου.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις

Copyright © 2017 Other Sports News. All rights Reserved.