Νικητής ο Pizzi, εντυπωσιακός ο Ξηρός

despegando_organya1

Ο Ιταλός Domenicco Pizzi επικράτησε στον αγώνα της Φωκίδας με τον Γιάννη Ξηρό να σημειώνει την τέλεια επίδοση στο τελευταίο task κατακτώντας την 2η θέση

Μπορεί να πραγματοποιήθηκαν μόλις τα τρία από τα συνολικά επτά task, ωστόσο οι 55 συμμετέχοντες παρουσίασαν ένα εντυπωσιακό θέαμα στον αγώνα του αλεξίπτωτου πλαγιάς που διεξήχθη στην περιοχή της Αγ. Ευθυμίας. Θυμίζουμε ότι ο αγώνας (2ης κατηγορίας της FAI) ήταν μερικό κριτήριο για την επιλογή της εθνική μας ομάδας.

Αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Ιταλός Domenicco Pizzi, ο οποίος ολοκλήρωσε τις προσπάθειές του συγκεντρώνοντας 2.468 βαθμούς. Ο Ιταλός είχε την καλύτερη επίδοση τόσο στο 3ο, όσο και στο 4ο task, όχι όμως και στο 6ο, στο οποίο ο Γιάννης Ξηρός έκανε μια εκπληκτική εμφάνιση μαζεύοντας 1.000 βαθμούς και με συνολικά 2.347 κατέλαβε την 2η θέση, αλλά και την 1η όσο αφορά τη βαθμολογία των Ελλήνων.

Τον Έλληνα πρωταθλητή ακολούθησε από πολύ μικρή απόσταση ο Ισραηλινός Victor Sibirtsev με 2.343 βαθμούς, ενώ στην 4η θέση βρέθηκε ο Γερμανός Stef Junker με 2.331 βαθμούς.

Την πρώτη 6αδα συμπλήρωσαν οι Semih Sayir (Τουρκία) με 2.272 βαθμούς και Sebastien Coupy (Γαλλία) με 2.240 βαθμούς. Πολύ καλή παρουσία είχε και η Τσέχα Petra Slivova, η οποία ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο task, όμως στη συνέχεια δεν είχε ανάλογη απόδοση με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στην 8η θέση με σύνολο 2.161 βαθμούς.

Από ελληνικής πλευράς και εκτός του Ξηρού, την 2η θέση και 9η στη γενική κατέκτησε ο πρωταθλητής Ιωακείμ Σκόνδρας με 2.050 βαθμούς, ενώ την 3η θέση και 14η στη γενική κατέκτησε ο Αντώνης Πάρδος με 1.664 βαθμούς. Άγγελος Παγιάτης, Γιάννης Κατσανδρεδάκης και Ηλίας Κλειδαράς ολοκλήρωσαν την πρώτη 5άδα από ελληνικές πλευράς.

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”