IFSC Climbing ECH: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Anouck Jaubert

Η Γαλλίδα Anouck Jaubert κυριάρχησε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αγωνιστικής αναρρίχησης στο αγώνισμα της ταχύτητας επικρατώντας στον τελικό της Ρωσίδας και φαβορί για το χρυσό, Iullia Kaplina…Στους άνδρες η ρωσική ομάδα έμεινε εκτός βάθρου, με τον Τσέχο Libor Hroza να κατακτά το χρυσό μετάλλιο σε έναν τελικό, ο οποίος δεν ξεκίνησε ποτέ...

Chamonix, Γαλλία- Ολοκληρώθηκε χθες βράδυ στην πόλη Chamonix στη Γαλλία, το αγώνισμα της ταχύτητας στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος αγωνιστικής αναρρίχησης το οποίο διεξήχθη παράλληλα με τη σειρά του παγκοσμίου κυπέλλου.

Η πρωταγωνίστρια, στην κατηγορία των γυναικών, δεν ήταν άλλη από την Γαλλίδα Anouck Jaubert, η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο αφήνοντας πίσω της όλα τα μεγάλα ονόματα από τη Ρωσία.

H 21χρονη Γαλλίδα ξεκίνησε με έναν πολύ καλό χρόνο από τα προκριματικά, σκαρφαλώνοντας τα 15μ. του επιβλητικού τοίχου μέσα σε 7.78. Κύρια αντίπαλό της ήταν η κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, η Ρωσίδα Iullia Kaplina, η οποία ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 7.64.

Στη φάση των «16», Jaubert και Krasavina ήταν οι μοναδικές αθλήτριες που έπεσαν κάτω από τα 8 δευτερόλεπτα, με την Kaplina να κάνει τη χειρότερη εμφάνιση σημειώνοντας επίδοση 8.69.

Στα προημιτελικά η Jaubert βρέθηκε αντιμέτωπη με πέντε Ρωσίδες και δύο Πολωνές, ωστόσο κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά σημειώνοντας χρόνο 7.86. Την 21χρονη ακολούθησαν οι Ρωσίδες Kaplina, Krasavina και Tsyganova, οι οποίες πήραν επίσης την πρόκριση για την τελική τετράδα.

Εκεί η Jaubert είχε τον πιο αργό χρόνο (8.09) ωστόσο το καλύτερο average της χάρισε την πρόκριση στον τελικό, με την Krasavina να είναι η μεγάλη άτυχη του ημιτελικού καθώς είχε πτώση, με την Kaplina να παίρνει το εισιτήριο.

Στον τελικό η επικράτηση της Jaubert εξελίχθηκε σε περίπατο, καθώς η Ρωσίδα είχε πτώση με αποτέλεσμα να χάσει το χρυσό μετάλλιο ανεβαίνοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου και τη Γαλλίδα να κατακτά την κορυφή της Ευρώπης με χρόνο 7.81.

Στον μικρό τελικό το μεγάλο φαβορί ήταν η Krasavina, η οποία ήταν πιο γρήγορη από τη συμπατριώτισσα της Tsyganova ολοκληρώνοντας την αναρρίχηση σε 8.03 έναντι του 10.54 της αντιπάλου της.

Εκπλήξεις στους άνδρες

Στην κατηγορία των ανδρών είχαμε αρκετές εκπλήξεις, με τους Ρώσους αθλητές να μένουν εκτός βάθρου, ενώ ένα από τα μεγάλα φαβορί του αγώνα, ο Κινέζος Qixin Zhong αρκέστηκε στο χάλκινο μετάλλιο.

Νικητής ήταν ο Τσέχος και πρώην κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Libor Hroza, ο οποίος επικράτησε στον τελικό του Ουκρανού Danyil Boldyrev σε μια αναμέτρηση η οποία δεν έγινε ποτέ! Αιτία ήταν οι δύο άκυρες εκκινήσεις του Ουκρανού με τους διαιτητές-παρατηρητές να δίνουν ένα άκοπο χρυσό μετάλλιο στον Τσέχο.

Ωστόσο, γεγονός είναι ότι ο Hroza ήταν ο πιο σταθερός από όλους τους αθλητές και ο μόνος (μαζί με τον Boldyrev) που έπεσε κάτω από τα 6 δευτερόλεπτα.

Πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Πολωνού Marcin Dzienski, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο καθώς ηττήθηκε στον μικρό τελικό από τον Qixin όντας πιο αργός για 0.10.

Η καλύτερη επίδοση από Ρώσο αθλητή ήταν από τον Stanislav Kokorin, ο οποίος έχασε την είσοδο στον ημιτελικό μετά από το καταστροφικό 7.01 που έκανε στη φάση των «8», με αποτέλεσμα να καταλάβει την 7η θέση.

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”