Δύσκολη νίκη για τη Γαλλία στην Μπρατισλάβα

horse_times_egypt_399

Η γαλλική ομάδα επικράτησε σε μια δύσκολη μάχη με τη Φινλανδία ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου της 6ης σειράς του Furusiyya FEI Nations Cup Jumping series που διεξήχθη στην Μπρατισλάβα της Σλοβακίας

Οι Φινλανδοί πήραν την 2η θέση με διαφορά μόλις ενός βαθμού ποινής από τους Γάλλους, ένα αποτέλεσμα που τους έφερε στην κορυφή της γενικής βαθμολογίας της Europe Division 2.

Το Βέλγιο πήρε την 3η θέση μπροστά από την Τουρκία με την Πολωνία να καταλαμβάνει την 5η θέση και την Πολωνία την 6η. Η οικοδέσποινα Σλοβακία κατετάγη 7η και η Βραζιλία ολοκλήρωσε την πρώτη οκτάδα.

Συνολικά το παρών έδωσαν 13 χώρες εκ των οποίων οι 9 διεκδικούσαν βαθμούς για τον μεγάλο τελικό της σεζόν που θα διεξαχθεί τον ερχόμενο Σεπτέμβριο στη Βαρκελώνη.

Η Γαλλία ήταν στην κορυφή μετά τον πρώτο γύρο με μόλις ένα βαθμό ποινής, ενώ το Βέλγιο ακολουθούσε με 11 στα μισά, μπροστά από τη Φινλανδία (12), την Πορτογαλία και την Τουρκία (13).

Σλοβακία και Βραζιλία πέρασαν στην επόμενη φάση με 16 βαθμούς ποινής έκαστη, όπως και η Πολωνία (17). Το εισιτήριο για το δεύτερο γύρο έπαιρναν μόνο οι 8 πρώτες, που σήμαινε ότι ΗΠΑ, Τσεχία και Ουγγαρία έμειναν εκτός συνέχειας όπως η Ρωσία και η ελληνική ομάδα.

Η σεζόν ολοκληρώνεται με τους επόμενους δύο γύρους, στο Gijon της Ισπανίας (29 Αυγούστου) και στο Arezzo της Ιταλίας (4 Σεπτεμβρίου). Πριν από αυτό, υπάρχει ο προτελευταίος γύρος της Europe Division 1 που θα διεξαχθεί στο Hickstead της Μεγάλης Βρετανίας (31 Ιουλίου).

Νικητής στο Λονδίνο ο Bengtsson, πέρασε πρώτος ο Brash

Ο Bengtsson (Casall Ask), πήρε την πρώτη του νίκη στη σεζόν με τον John Whitaker να ακολουθεί με διαφορά μόλις 8 εκατοστών του δευτερολέπτου, ενώ η 3η θέση πήγε στον Γάλλο Simon Delestre.

Κερδισμένος βγήκε και ο Scott Brash, ο οποίος ανέβηκε στην στην πρώτη θέση της γενικής βαθμολογίας και είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου για 3η διαδοχική χρονιά. Η επόμενη σειρά (12η), διεξάγεται στο Valkenswaard της Ολλανδίας το διάστημα 13-16 Αυγούστου.

Νικητής στο Casas Novas La Coruna ο Epaillard

Ο Epaillard (Cristallo ALM) αναδείχθηκε νικητής του Grand Prix με άπταιστη διαδρομή στο jump-off με χρόνο 48,80 δευτερολέπτων. Συνολικά 40 ιππείς πήραν μέρος στο σημαντικό τουρνουά, ωστόσο μόλις 5 πέρασαν στο jump-off. Ο Epaillard επικράτησε και στις τρεις κατηγορίες στη La Coruna κερδίζοντας και την κατηγορία 1.45 (Pigmalion du Rozel), με το άλογο που κέρδισε και τον αγώνα 1.50.

Τένις Stockholm Open: Διατήρησε τον τίτλο του ο Del Potro

Τένις

Ο νούμερο τέσσερα του ταμπλό Juan Martin del Potro μπήκε στη μάχη για την πρόκριση στο ATP World Tour Finals καθώς υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο του στο Stockholm Open, επικρατώντας του νούμερο ένα του ταμπλό και πρωταθλητή του 2013, Grigor Dimitrov, με 6-4 6-2