EG Baku 2015: Ο Τζάνος κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα

Ο 25χρονος Έλληνας καρατέκα μπορεί να έπεσε «θύμα» έκπληξης χάνοντας από από τον Αζέρο Aykhan Mamayev, ωστόσο έγραψε τη δική του ιστορία καθώς κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο για τη χώρα μας στους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες…Ο τελικός των -84κ. ολοκληρώθηκε ισόπαλος και τα πάντα κρίθηκαν από την κίνηση του Ιταλού διαιτητή Giuseppe Zaccaro ο οποίος σήκωσε την κόκκινη σημαία δίνοντας τη νίκη-στις παρατηρήσεις-στον Αζέρο...Ο Ισπανός Damian Hugo Quintero επικράτησε στο Kata, ενώ ο Τούρκος Enes Erkan πήρε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των +84κ...Ισπανική υπόθεση και το Kata γυναικών...Zaretska (Αζερμπαϊτζάν) και Martinovic (Κροατία) τα χρυσά σε -68κ και +68κ. αντίστοιχα

Το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Αγώνων είναι γεγονός και είναι από καράτε. Πριν από λίγη ώρα ο Γιώργος Τζάνος, μετά από μια σπουδαία εμφάνιση έφτασε μέχρι το μεγάλο τελικό της κατηγορίας των -84κ. αντιμετωπίζοντας τον 23χρονος Αζέρο Aykhan Mamayev, από τον οποίο ηττήθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά και από την απόφαση του Ιταλού διαιτητή Giuseppe Zaccaro, ο οποίος υπέδειξε αμέσως τον Αζέρο ως νικητή.

Οι δύο φιναλίστ βρέθηκαν αντιμέτωποι στον δεύτερο όμιλο της προκριματικής φάσης με το αποτέλεσμα να είναι και πάλι ισόπαλο (0-0).

Ο Τζανος από εκεί και πέρα πήρε μια δύσκολη νίκη απέναντι στον Γάλλο Kenji Grilloin με 5-4, αλλά και μια εύκολη απέναντι στον Ουκρανό Yaroslav Horuna με 8-0 σφραγίζοντας το εισιτήριο για τον ημιτελικό και βρισκόμενος μια ανάσα από το μετάλλιο. Κι όταν μιλάμε για καράτε και Γιώργο Τζάνο το μετάλλιο είναι συνώνυμο.

Ο Έλληνας αθλητής μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε του Τούρκου Ugur Aktas με δύο yuko παίρνοντας τη νίκη με 2-1. Στον τελικό ο 25χρονος αντιμετώπισε τον κάτοχο του ασημένιου μεταλλίου στο πρόσφατο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην Τουρκία, Mamayev.

Ωστόσο, ο Αζέρος είχε απέναντί του τον δις φορές πρωταθλητή Ευρώπης (2012, 2014) Γιώργο Τζάνο, έναν από τους καλύτερους καρατέκα στον κόσμο και το μεγάλο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο. Όμως, μια ακόμη αναμέτρηση με τον Mamayev ολοκληρώθηκε ισόπαλη (1-1) με τον Giuseppe Zaccaro να υποδεικνύει την κόκκινη σημαία (τα χρώματα της φόρμας του Mamayev) πριν καν ζητηθεί επίσημα η γνώμη του από τους κριτές. Τόση βιάση…

Όπως και αν έχει ο Τζάνος κατάφερε να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο γράφοντας τη δική του ιστορία στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες.

Στην κατηγορία Kata, νικητής αναδείχθηκε ο Ισπανός Damian Hugo Quintero ο οποίος επικράτησε στον τελικό με 5-0 του Ιταλού Mattia Busato, με το χάλκινο μετάλλιο να πηγαίνει στον Τούρκο Mehmet Yakan, ο οποίος με τη σειρά του κέρδισε τον Γάλλο Minh Dack με 4-1.

Στην κατηγορία kumite στα +84κ. ο Τούρκος Enes Erkan ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου μετά τη νίκη του στο μεγάλο τελικό απέναντι στον Γερμανί Jonathan Horne με 2-1. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Martin Nesterovski (ΠΓΔΜ), που στον μικρό τελικό διέλυσε τον Σέρβο Slobodan Bitevic με 8-0.

Ισπανία και στο kata γυναικών…

Το kata γυναικών, όπως και στους άνδρες, ήταν ισπανική υπόθεση με την Sandra Sanchez να κατακτά το χρυσό μετάλλιο έπειτα από τη νίκη της στον μεγάλο τελικό απέναντι στην Γαλλίδα Sandy Scordo με 5-0. Εύκολη ήταν η επικράτηση και της Τουρκάλας Dilara Bozan στο μικρό τελικό, κερδίζοντας με το ίδιο σκορ την Γερμανίδα Jasmin Bleul.

Στην κατηγορία kumite στα -68κ. η Irina Zaretska χάρισε ένα ακόμη μετάλλιο στο Αζερμπαϊτζαν επικρατώντας στον τελικό της Αυστριακής Alisa Theresa Buchinger με 8-1. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η καρατέκα από το Μαυροβούνιο, Marina Rakovic, η οποία επικράτησε της Ελβετίδας Elena Quirici με 4-0.

Τέλος, στην κατηγορία των +68κ. νικήτρια αναδείχθηκε η Masa Martinovc, από τη Σερβία, κερδίζοντας στον τελικό την Τουρκάλα Meltem Hocaoglou με 5-0. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσίδα Ivanna Zaytseva, η οποία κέρδισε την Σουηδέζα Hana Antunovic με 2-1.

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”