Παγκόσμιοι πρωταθλητές οι μικροί του Καναδά

HKO World Junior Canada Russia 20150105

O Καναδάς επικράτησε με 5-4 επί της Ρωσίας στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος junior βάζοντας τέλος στην αναμονή 5 ετών

Αυτό ήταν το 16ο χρυσό μετάλλιο για τον Καναδά συνολικά, αλλά μόλις το πρώτο από το 2009. Η Ρωσία έδωσε σκληρή μάχη στο Air Canada Centre μπροστά στον πρωθυπουργό της χώρας Stephen Harper, με τον τελικό να κρίνεται στο τέλος.

Ο Καναδάς αν και προηγήθηκε με 5-1 στα τέλη της δεύτερης περιόδου παραλίγο να χάσει τη νίκη καθώς η Ρωσία πέτυχε 3 γρήγορα γκολ μειώνοντας τη διαφορά στο ένα τέρμα. Οι Ρώσοι όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή καθώς ο Καναδός τερματοφύλακας Zach Fucale κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Ο Καναδάς σκόραρε στο 23ο δευτερόλεπτο του ματς με τον Anthony Duclair, με τον Nick Paul να κάνει το 2-0, λίγο πριν μειώσουν οι Ρώσοι σε 2-1. Στη δεύτερη περίοδο Ο Καναδάς άνοιξε τη διαφορά ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 5-1 με τους Max Domi, Sam Reinhart και Connor McDavid.

Οι Ρώσοι απάντησαν με 3 γρήγορα γκολ στα τέλη της περιόδου καθώς ο Ivan Barbashev και ο Sergei Tolchinski σκόραραν με διαφορά 32 δευτερολέπτων, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Nikolai Goldobin.

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”