WTF Grand Prix: Σημαντικό τουρνουά με ελληνική παρουσία!

Taekwondo

Κορεά και Κίνα μοιράστηκαν τα μετάλλια...Πολύ καλή παρουσία του Κωνσταντίνου Γκόλτσιου στα +80κ. ανδρών, όπως και της Κύπριας Κυριακής Κουτούκη στα -49κ. γυναικών...Τα αποτελέσματα από τις οκτώ κατηγορίες

Suzhu, ΚΙΝΑ–  Μεγάλα ονόματα απ’ όλο τον κόσμο βρέθηκαν στην πόλη Suzhu της Κίνας για το σημαντικό Grand Prix Series 1 το οποίο διοργάνωσε η παγκόσμια ομοσπονδία ταεκβοντό (WTF) αυτές τις μέρες. Πάνω από 200 συμετοχές από 57 χώρες σε μια διοργάνωση η οποία δίνει την ευκαιρία στους μεγάλους αθλητές να προετοιμαστούν όσο καλύτερα μπορούν για τη δύσκολη συνέχεια.

Μέσα στο μεγάλα ονόματα βρέθηκε κι ένας Έλληνας αθλητής ο Κωνσταντίνος Γκόλτσιος ο οποίος συμμετείχε στην κατηγορία των +80κ. ανδρών. Συμμετοχή είχαμε και από την πλευρά της Κύπρου που κατέβηκε με την Κυριακή Κουτούκη.

Ο Έλληνας αθλητής πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, ωστόσο δεν κατάφερε να προχωρήσει στη διοργάνωση μένοντας εκτός συνέχειας από τον πρώτο γύρο. Αυτό όμως δεν έγινε με εύκολο τρόπο. Ο αγώνας κόντρα στον Ivan Trajkovic ήταν συναρπαστικός με τον Σλοβένο να επικρατεί στις λεπτομέρειες παίρνοντας την πρόκριση με 9-7.

Νικητής στην κατηγορία των +80κ. αναδείχθηκε ο κάτοχος του ασημένιου μεταλλίου στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου, Anthony Obame (Γκαμπόν). Αντίπαλός του στον τελικό ένα ακόμη μεγάλο όνομα. Ο λόγος για τον «χρυσό» ολυμπιονίκη του Πεκίνου Dong-min Cha με τον Γκαμπονέζο να επικρατεί με το εμφατικό 17-9. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Βρετανός Mahama Cho και ο Ιρανός Sajjad Mardani.

Πολύ μεγάλη προσπάθεια κατέβαλε και η Κουτούκη, στην κατηγορία των -49κ., που βρέθηκε αντιμέτωπη με την Miyu Yamada (Ιαπωνία) την οποία και κέρδισε με σχετικά εύκολο τρόπο με σκορ 12-8. Στον επόμενο γύρο η Κύπρια αθλήτρια βρήκε στο δρόμο της ακόμη μία δύσκολη αντίπαλο την Κινέζα Zhaoyi Li από την οποία όμως ηττήθηκε με 8-4 αποχαιρετώντας τη διοργάνωση.

Νικήτρια στην κατηγορία ήταν η δύο φορές «χρυσή» ολυμπιονίκης Jingyu Wu, που στον τελικό κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γαλλίδας Yasmina Aziez με 4-0, κερδίζνοντας παράλληλα και την επιταγή των 5.000 δολαρίων. Στο βάθρο ανέβηκαν επίσης και η So-Hui Kim (Κορέα), αλλά και η Ivett Gonda (Ουγγαρία) με τις δύο αθλήτριες να κατακτούν το χάλκινο μετάλλιο.

Στον τελικό της κατηγορίας των -58κ. στους άνδρες βρέθηκε ο Κορεάτης Taehun Kim (ασημένιο μετάλλιο στο Grand Prix Final 2013) απέναντι στον Βραζιλιάνο Guilherme Alves με τον Κορεάτη να επικρατεί πολύ δύσκολα με 11-8. Το τρίτο σκαλί του βάθρου μοιράστηκαν οι Lucas Guzman (Αργεντινή) και Safwan Khalil (Αυστραλία), οι οποίοι κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.

Στην κατηγορία των -68κ. είχαμε μια μεγάλη έκπληξη, καθώς ο φορμαρισμένος Ρώσος Vasilii Nikitin, μετά από μία εντυπωσιακή εμφάνιση, επικράτησε του «ασημένιου» ολυμπιονίκη στο Λονδίνο, Dae-hoon Lee (Κορέα) κερδίζοντας με 19-6!

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Κορεάτης κατέβηκε στον τελικό εξουθενωμένος από τον ημιτελικό κόντρα στον Ιρανό Behnam Asbaghikhanghah τον οποίο και κέρδισε μετά από τέσσερις γύρους «ξαφνικού θανάτου»! Ο Ιρανός πήρε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και ο Κινέζος Jiannan Huang.

Στον τελικό των -80κ. παρακολουθήσαμε ένα γνώριμο ζευγάρι. Αντιμέτωποι οι Aaron Cook (Isle of Man’s) και ο Ρώσος Albert Gaun. Οι δύο αθλητές βρέθηκαν και στον τελικό του Grand Prix Final (2013) με το αποτέλεσμα να είναι ακριβώς το ίδιο. Ο Cook κατάφερε να κατακτήσει ένα ακόμη μεγάλο ραντεβού επικρατώντας του Ρώσου με 4-3 μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γάλλος Torann Maizeron, ο οποίος έκανε μια τεράστια προσπάθεια στον ημιτελικό κόντρα στον Cook, ο οποίος χρειάστηκε τέσσερις γύρους στον «ξαφνικό θάνατο». Μαζί με το Γάλλο χάλκινο πήρε και ο Αργεντινός Sebastian Crismanich.

Στην κατηγορία των γυναικών και συγκεκριμένα στα -57κ. νικήτρια ήταν μια αθλήτρια από την Ευρώπη. Η Ισπανίδα Eva Calvo Gomez ήταν από την αρχή του τουρνουά το μεγάλο φαβορί.

Όπως και στο Μάντσεστερ στο Grand Prix Final έτσι και στην Κίνα κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλλιο κερδίζοντας στον τελικό την Sohee Kim με 2-0 σε ένα πολύ κλειστό τελικό που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Τα δύο χάλκινα μετάλλια πήγαν στην Κινέζα Tseng Li Cheng και την Ιαπωνέζα Mayu Hamada.

Στην κατηγορία των -67κ. είχαμε ένα εξαιρετικό τελικό, αλλά και δύο συναρπαστικούς ημιτελικούς. Νικήτρια ήταν η Chia Chia Chuang (Ταϊβάν), η οποία αντιμετώπισε τη Ρωσίδα και κάτοχο του ασημένιου μεταλλίου στο Λονδίνο Anastasiia Baryshnikova κατακτώντας τη νίκη με 7-4.

Ωστόσο, για να φτάσει μέχρι το πρώτο σκαλί του βάθρου η αθλήτρια από την Ταϊβάν απέκλεισε στον ημιτελικό την εξαιρετική Κινέζα Hua Zhang με 9-8 με την Κινέζα να περιορίζεται στην τρίτη θέση μαζί με την Farida Azizova.

Φυσικά η μεγάλη έκπληξη στην κατηγορία ήρθε στα προημιτελικά με την κάτοχο του χρυσού μεταλλίου σε Πεκίνο και Λονδίνο Kyung-seon Hwang να μένει εκτός διοργάνωσης χάνοντας από τη μετέπειτα φιναλίστ Anastasiia Baryshnikova με το ευρύ 9-3.

Τέλος στην κατηγορία των +67κ. το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Κινέζα Zheng Shuyin, η οποία στον τελικό είχε εύκολο έργο επικρατώντας της Briseida Acosta (Μεξικό) με 5-2. Στην τρίτη θέση της κατηγορίας βρέθηκαν η Bianca Walkden (Μ. Βρετανία), αλλά και η «χρυσή» ολυμπιονίκης του Λονδίνου Milika Mandic.

Οι νικητές και οι νικήτριες όλων των κατηγοριών

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”