ERGC 2014: Εκτός τελικού για 0.034 βαθμούς το ανσάμπλ

Παρά την πολύ εικόνα και στα δύο προγράμματα το ανσάμπλ έχασε την είσοδο στους τελικούς στις λεπτομέριες καταλαμβανοντας την 10η θέση στο σύνθετο...Τα καλά νέα η πρόκριση της Εθνικής ομάδας στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του 2015...Εκπληκτική εμφάνιση απο την Κελαϊδίτη που αγωνίζεται σε τρεις τελικούς στο ατομικό νεανίδων...Την 15η θέση κατέλαβε η Γεωργία Μάρθα στην ίδια κατηγορία...Στις 16 καλύτερες της Ευρώπης η Βαρβάρα Φίλιου

Μπακού, ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ–  Η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά…Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για ένα άθλημα όπως η Ρυθμική Γυμναστική. Τα κορίτσια του ανσάμπλ πραγματοποίησαν ακόμη μια πολύ καλή εμφάνιση στο ταπί του National Gymnastics Arena στο Μπακού, όπου διεξάγεται αυτές τις μέρες το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής.

Ελένη Δόικα, Σταυρούλα Σαμαρά, Ζωή Κοντογιάννη, Λαμπρινή Βλαχογιάννη, Αναστασία Γιουβανάκη και Στεφανία Μήτσανα έλαμψαν και πάλι! Ναι, μπορεί να μην κατάφεραν να μπουν στους τελικούς των οργάνων, όμως έκαναν σπουδαία δουλειά αφήνοντας το…καλύτερο για αργότερα (Παγκόσμιο).

Πρώτη πρόκληση οι 3 μπάλες/2 κορδέλες. Το πρόγραμμα εκτελείται πολύ καλά. Τα κορίτσια της Τζένης Παπαδοπούλου θα βαθμολογηθούν με 7.800 (δυσκολία) και 7.433 (στην εκτέλσεση) και με σύνολο 15.233 βαθμούς θα καταλάβουν την 11η θέση ανάμεσα σε 21 χώρες.

Δεύτερη πρόκληση οι δέκα κορύνες. Σαφώς πιο βελτιωμένες. Βγάζουν ένα εξαιρετικό πρόγραμμα με πολύ ωραία φινάλε και περιμένουν βαθμολογία. Ωστόσο εδώ η…τύχη θα τους γυρίσει την πλάτη. Οι βαθμοί των κοριτσιών μας ήταν 8.300 (δυσκολία) και 8.366 (εκτέλεση). Σύνολο 16.666 βαθμούς.

Ολοκηρώνουν μια εξαιρετική προσπάθεια στην 9η θέση. Εκτος τελικού. Κι αυτό για μόλις 0.034 βαθμούς, καθώς η Γερμανία που μπήκε στον τελικό ήταν 8η με 16.700! Ατυχία; Μπορεί. Αδικία; Ίσως. Η Εθνική μας ομάδα θα κατακτήσει τη 10η θέση στο σύνθετο.

Αποκλεισμός, αλλά και πρόκριση…

Το ανσάμπλ μπορεί να μην πήρε την πρόκριση στον τελικό των δύο οργάνων, όμως αυτό το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα είναι άκρως επιτυχημένο για την ελληνική ρυθμική γυμναστική!

Αυτή η 10η θεση αποδείχθηκε πολύτιμη για το ανσάμπλ, καθώς τη χάρισε την απευθείας πρόκριση στους πρώτους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που θα διεξαχθούν στη ίδια πόλη (Μπακού) το διάστημα 12-15 Ιουνίου του 2015.

Αναμφίβολα αυτή είναι μια πολύ μεγάλη επιτυχία, αφού στους συγκεκριμένους αγώνες θα συμμετάσχουν πάνω από 6.000 αθλητές από 49 χώρες και η οποία συμπεριλαμβάνει 19 αθλήματα!

Και πάλι Ρωσία…

Στο σύνθετο ατομικό το χρυσό μετάλλιο πήγε για μια ακόμη φορά στη Ρωσία, η οποία με τους 18.366 βαθμούς (κορύνες), τους 18.200 (3 μπάλες/ 2 κορδέλες) και τους 36.566 βαθμούς στο σύνολο ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Τις Ρωσίδες ακολούθησαν οι ανεβασμένες το τελευταίο δίαστημα, Ιταλίδες που κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο έχοντας 34.749 βαθμούς, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα του Ισραήλ με 34.383 βαθμούς.

Την πρώτη εξάδα στο σύνθετο συμπλήρωσαν η Βουλγαρία με σύνολο 34.299 βαθμούς, η Ισπανία με 34.091 και το Αζερμπαϊτζάν με 34.050 βαθμούς. Η Εθνική μας ομάδα είχε σύνολο 31.899 και κατάκτησε τη 10η θέση, ενώ αίσθηση προκάλεσε η 17η θέση της Λευκορωσίας που βαθμολογήθηκε συνολικά με 27.800 βαθμούς.

Εκπληκτική εμφάνιση απο την Κελαϊδίτη!

Η Ελένη Κελαϊδίτη εκπροσώπησε τη χώρα μας στο σύνθετο ατομικό νεανίδων. Η 14η χρονη Ελληνίδα γυμνάστρια, μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση κατέκτησε την 4η θέση συγκεντρώνοντας 59.223 βαθμούς!

Παράλληλα η Κελαϊδίτη θα συμμετάσχει στους τελικούς τριών οργάνων καταλαμβάνοντας την 12η θέση στο στεφάνι (14.800 βαθμούς), την 10η στην μπάλα (14.983 βαθμούς) και την 5η στην κροδέλα (15.400 βαθμούς). Στις κορύνες η 14η πλασαρίστηκε στην 23η θέση συγκεντρώνοντας 14.050 βαθμούς.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η έτερη νεάνιδα, η Γεωργία Μάρθα η οποία κατέκτησε την 15η θέση στο σύνθετο με σύνολο 52.774 βαθμούς. Η 15χρονη βαθμολογήθηκε αναλυτικά με 13.500 στο στεφάνι (29η θέση), 11.966 στη μπάλα (52η θέση), 13.300 στις κορύνες (36η θέση) και 14.008 στην κορδέλα (21η θέση).

Στην 16η θέση η Φίλιου

Πολύ μεγάλη προσπάθεια κατέλαβε η Βαρβάρα Φίλιου στο σύνθετο ατομικό γυναικών με την Ελληνίδα να συγκεντρώνει συνολικά 66.181 βαθμούς. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε 15.366 βαθμούς στο στεφάνι (19η θέση), 17.266 στη μπάλα (9η θέση), 17.116 στις κορύνες (7η θέση) και 16.433 βαθμούς στην κορδέλα (16η θέση). Να σημειωθεί ότι στη φετινή διοργάνωση δεν θα διεξαχθούν οι τελικοί των οργάνων στην κατηγορία των γυναικών.

Στην κορυφή της Ευρώπης βρέθηκε η Yana Kudryavtseva (Ρωσία) με 73.499 βαθμούς, στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Melitina Staniouta (Λευκορωσία) με 72.416 βαθμούς, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε μία ακόμη αθλήτρια από την πρώην Σοβιετική Ένωση η Ganna Rizatdinova (Ουκρανία) με 71.649 βαθμούς.

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής ολοκληρώνεται αύριο Κυριακή (15.06) με τους τελικούς των οργάνων στο ομαδικό (10 κορύνες, 3 μπάλες/ 2 κορδέλες) και τους τελικούς των οργάνων στο σύνθετο ατομικό νεανίδων με τη συμμετοχή (σε τρία από αυτά) της Ελληνίδας Ελένη Κελαϊδίτη.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις