Βήματα μπροστά από τους Έλληνες αθλητές

ROLLERSKI_WORLD_CUP_TRIP_01

Εντυπωσίασε στο Παγκόσμιο Κύπελλο στην Τρίπολη ο Αγγελής…Τι έκανε η υπόλοιπη ελληνική αποστολή…Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα απ’ όλες τις κατηγορίες

Εξαιρετικές ήταν οι εμφανίσεις των Ελλήνων αθλητών στην τρίτη σειρά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ρόλλερσκι που φιλοξένησε η χώρα και συγκεκριμένα η Τρίπολη υπό την αιγίδα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας (FIS Rollerski) και διοργανωτές τον Ελληνικό Ορειβατικός Σύλλογο Τριπόλεως (ΕΟΣ), αλλά και την Ελληνική Ομοσπονδία Χιονοδρομίας (Ε.Ο.Χ).

Αυτή μάλιστα ήταν η δεύτερη συνεχόμενη χρονιά που η πρωτεύουσα της Αρκαδίας διεξάγει ένα τόσο σημαντικό γεγονός και ευελπιστώντας ότι θα μπει και επίσημα στην ατζέντα της FIS.

Φιλοξενήθηκαν περίπου 120 αθλητές και αθλήτριες, από επτά διαφορετικές χώρες (και την Ελλάδα φυσικά) όπως τη Γαλλία, τη Γερμανία, την Ιταλία, τη Ρωσία, την Τουρκία και τη Φινλανδία, ενώ παράλληλα με τη διοργάνωση πραγματοποιήθηκε και το Πανελλήνιο πρωτάθλημα στις κατηγορίες Ανδρών-Γυναικών-Εφήβων και Νεανίδων.

Η χώρα μας εκπροσωπήθηκε από 16 αθλητές και αθλήτριες και στις τέσσερις κατηγορίες και συμμετείχε και στα τρία αγωνίσματα. Στο σπριντ, στην ανάβαση και στην κυκλική διαδρομή.

Η διοργάνωση στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, αν και ο καιρός δεν ήταν και τόσο «φιλικός» με τους αθλητές, ωστόσο αυτό που κρατάμε είναι οι πολύ καλές εμφανίσεις της ελληνικής ομάδας κάτι που παραδέχθηκαν και τα μεγάλα ονόματα του αθλήματος.

Πέμπτη θέση για τον Αγγέλη στην ανάβαση!

Η καλύτερη εμφάνιση από όλες τις κατηγορίες και στα τρία αγωνίσματα, από ελληνικής πλευράς ήρθε από τον Απόστολο Αγγέλη με τον Έλληνα πρωταθλητή να κατακτά την πέμπτη θέση στο αγώνισμα της ανάβασης.

Ο Αγγέλης ήταν εξαιρετικός καθ’ όλη τη διάρκεια της κούρσας και κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του σε χρόνο 15:41.4, αφήνοντας πίσω του τον δυνατό Ρώσο Konstantin Klimushin, ο οποίος πήρε την έκτη θέση με χρόνο 15:48.4.

Πολύ καλή παρουσία, όμως, είχαν και οι άλλοι αθλητές μας με τον Γιώργο Παπάση να τερματίζει στην 11η θέση σε 17:19.5, τον Δημήτρη Κυριαζή να παίρνει την 14η θέση με 18:48.9, τον Γιάννη Νιμπίτη την 16η με 20:43.1 και τον Κωνσταντίνο Κυριακίδη να τερματίζει στην 17η θέση με 21:24.6.

Απίστευτη ήταν η εξέλιξη για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου μεταξύ των Ρώσων Mikhail Matrentsev και Andrey Nischakov. Ο πρώτος πήρε τελικά τη νίκη, καθώς τερμάτισε σε χρόνο 13:24.8, μόλις ένα δέκατο του δευτερολέπτου μπροστά από τον δεύτερο (13:24.9)!

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε και πάλι σε Ρώσικα χέρια με τον Evgeniy Duk να ολοκληρώνει τα 4χλμ (266μ. ανάβαση) σε χρόνο 13:34.8. Τέταρτος ήταν ο επίσης Ρώσος Vadim Andreev με χρόνο 13:43.7.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ανάβασης στην κατηγορία των Εφήβων

Στην κατηγορία των Γυναικών συμμετείχαν πέντε Ρωσίδες και μία Ελληνίδα. Ο λόγος για την Παναγιώτα Τσακίρη η οποία έκανε ό, τι μπορούσε για να μπει «σφήνα» στις Ρωσίδες τερματίζοντας τελικά στην έκτη θέση με χρόνο 20:15.4.

Η Ksenia Konohova πήρε το χρυσό μετάλλιο κάνοντας 15:47.8, η Anna Grushina ήρθε δεύτερη με 15:50.9, ενώ η Svetlana Hvostunkova τερμάτισε στην τρίτη θέση με χρόνο 16:32.7.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ανάβασης στην κατηγορία των Γυναικών

Στην κατηγορία των Νεανίδων η Μαρία Μπούμπα ήταν η μοναδική Ελληνίδα εκπρόσωπος που κατάφερε να χρονομετρηθεί τερματίζοντας στην έκτη θέση με χρόνο 22:34.4. Οι Χριστίνα Κιουρκενίδου, Χρυσαυγή Τσουρέκα και Μαρία Τσακίρη δεν πήραν μέρος, ενώ η Γεωργία Νιμπίτη δεν μπόρεσε να τερματίσει.

Το χρυσό μετάλλιο πήγε σε μία ακόμα αθλήτρια της Ρωσίας με την Anastasia Bushueva να τερματίζει πρώτη σε χρόνο 18:20.2. Λίγο πιο πίσω τερμάτισε και η συμπατριώτισσά της Maria Kondratenko με 18:25.1, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Γερμανίδα Kira Claudi με 18:30.9.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανάβασης Νεανίδων

Καλύτερο πλασάρισμα ο Κάππας στο σπριντ

Στο αγώνισμα του σπριντ στην κατηγορία των Ανδρών (απόσταση 153μ.) την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς έκανε ο Δημήτρης Κάππας που τερμάτισε στην 12η θέση, ο Κλεάνθης Καραμίχας κατέλαβε την 14η θέση, ο Θανάσης Τσακίρης πήρε την 16η θέση, ενώ ο Πέτρος Παλουκίδης ήρθε 17ος.

Πρώτος στο συγκεκριμένο αγώνισμα τερμάτισε ο Ρώσος Andrey Melikov, ενώ τα άλλα δύο μετάλλιο πήγαν στους Γάλλους Igor Cuny και Baptiste Noel.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του σπριντ στην κατηγορία των Ανδρών

Στις Γυναίκες η Παναγιώτα Τσακίρη πήρε την έκτη θέση, ενώ το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε μία εκ των έξι Ρωσίδων που αγωνίστηκαν, Anastasia Voronina. Δεύτερη ήταν η Elena Ektova και τρίτη η Ksenia Konohova. Την πεντάδα συμπλήρωσαν οι Anna Grushina και η Elena Rodina.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο σπριντ στην κατηγορία των Γυναικών

Στην κατηγορία των Εφήβων πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιώργος Παπάσης που τερμάτισε στην 11η θέση. Πιο κάτω και συγκεκριμένα στην 13η τερμάτισε ο Απόστολος Αγγέλης, στην 14η ο Κωνσταντίνος Κυριακίδης, στην 15η ο Γιάννης Νιμπίτης, ενώ ο Δημήτρης Κυριαζής πήρε την 17η θέση. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Ιταλός Emanuele Becchis, το ασημένιο ο Γάλλος Antonin Pellegrini και το χάλκινο ο Ρώσος Evgeniy Duk.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο σπριντ στην κατηγορία των Εφήβων

Στις Νεανίδες η Μαρία Μπούμπα επικράτησε της μεγάλης μονομαχίας απέναντι στη Γεωργία Νιμπίτη τερματίζοντας στην έκτη θέση, με την έτερη Ελληνίδα να τερματίζει στην έβδομη.

Στην κορυφή του βάθρου ανέβηκε η Ρωσίδα Alena Lipatova, την δεύτερη θέση πήρε η Γερμανίδα Kira Claudi, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσίδα Anastasia Bushueva.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο σπριντ στην κατηγορία των Νεανίδων

Μεγάλη μάχη στην κυκλική διαδρομή

Στο αγώνισμα της κυκλικής διαδρομής στην κατηγορία των Ανδρών (13,77χλμ.) είχαμε μία μεγάλη αναμέτρηση μεταξύ του Δημήτρη Κάππα και του Θανάση Τσακίρη με τον πρώτο να αναδεικνύεται πρωταθλητής Ελλάδος με χρόνο 23:01.2 και τον δεύτερο να τερματίζει σε 23:13.5. Πολύ καλό ήταν το πλασάρισμα του Κάππα και στο Παγκόσμιο Κύπελλο καθώς κατέλαβε την 11η θέση. Μία θέση πιο πάνω από τον Θανάση Τσακίρη που ήρθε 12ος.

Στην 14η θέση βρέθηκε ο Κλεάνθης Καραμίχας με χρόνο 24:24.2, ενώ ο Πέτρος Παλουκίδης ήρθε 16ος με χρόνο 29:03.6.

Οι εντυπωσιακοί Γάλλοι Baptiste Noel και Romain Claudon κατέλαβαν τις δύο πρώτες θέσεις με τον πρώτο να ολοκληρώνει τους εννέα γύρους σε 19:56.7 και τον δεύτερο να ακολουθεί με 20:26.0. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Ιταλό Eugenio Bianchi που τερμάτισε σε χρόνο 20:44.9.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα κυκλικής διαδρομής στην κατηγορία των Ανδρών

Στην κατηγορία των Γυναικών (9,18χλμ.) η μοναδική Ελληνίδα εκπρόσωπος και η μοναδική εκτός Ρωσίας που συμμετείχε στο συγκεκριμένο αγώνισμα, Παναγιώτα Τσακίρη κατάφερε να εκτοπίσει την Anastasia Voronina (17:16.27) κατακτώντας την έκτη θέση με χρόνο 17:02.45.

Η μάχη για το χρυσό μετάλλιο ήταν συναρπαστική με την Ksenia Konohova να περνάει πρώτη τη γραμμή του τερματισμού σε 15:34.13, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Svetlana Hvostunkova, η οποία έκανε χρόνο 15:36.17 (μόλις +2.04 δευτερόλεπτα διαφορά).

Γεμάτη σασπένς ήταν και η μονομαχία για το χάλκινο μετάλλιο με την Elena Rodina να περνάει τη γραμμή του τερματισμού σε χρόνο 15:49.05, ενώ η Anna Grushina έμεινε τελικά τέταρτη με χρόνο 15:49.69.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα κυκλικής διαδρομής στην κατηγορία των Γυναικών

Πολύ καλές εμφανίσεις από πλευράς Ελλήνων αθλητών είχαμε και στην κατηγορία των Εφήβων (9,18χλμ.) με τον Γιώργο Παπάση να τερματίζει ένατος με χρόνο 15:16.86, ενώ μία θέση πιο κάτω τερμάτισε ο Απόστολος Αγγέλης με 15:36.53. Ο Δημήτρης Κυριαζής τερμάτισε στην 13η θέση σε 16:27.83, στην 14η ο Γιάννης Νιμπίτης σε 17:18.77 και στην 15η ο Κωσταντίνος Κυριακίδης που ολοκλήρωσε τους έξι γύρους σε χρόνο 17:36.69.

Στη συγκεκριμένη κατηγορία η Ρωσία ήταν κυρίαρχος καθώς οι έξι αθλητές της βρέθηκαν στις πρώτες επτά θέσεις. Συγκεκριμένα το χρυσό μετάλλιο πήγε στον Ilia Bezgin, που έκανε χρόνο 13:59.40, το ασημένιο στον Mikhail Matrentsen με 14:02.81 και το χάλκινο στον Vadim Andreev με χρόνο 14:15.68.

Στην τέταρτη θέση είχαμε άλλον ένα Ρώσο τον Konstantin Klimushin που τερμάτισε σε 14:25.36, ενώ ο Ιταλός Emanuele Becchis «έσπασε» το Ρώσικο σερί τερματίζοντας στην πέμπτη θέση με χρόνο 14:30.44. Την πρώτη επτάδα συμπλήρωσαν ακόμα δύο Ρώσοι ο Evgeniy Duk  κάνοντας 14:31.92  και ο Andrey Nischakov με 14:43.56.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα κυκλικής διαδρομής στην κατηγορία των Εφήβων

Στην κατηγορία των Νεανίδων (7,65χλμ.) η Μαρία Μπούμπα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κατακτώντας την πέμπτη θέση με χρόνο 14:49.98, ενώ η άλλη εκπρόσωπός μας Γεωργία Νιμπίτη κατέλαβε την έβδομη θέση ολοκληρώνοντας την προσπάθειά της σε χρόνο 17:19.87.

Το χρυσό μετάλλιο πήγε στη Ρωσίδα Anastasia Bushueva, η οποία έκανε χρόνο 13:32.22. Λίγο πιο πίσω τερμάτισε η συμπατριώτισσά της Maria Kondratenko με χρόνο 13:39.61, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Γερμανίδα Kira Claudi ολοκληρώνοντας τους πέντε γύρους σε 13:49.63.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα κυκλικής διαδρομής στην κατηγορία των Νεανίδων

Το Παγκόσμιο Κύπελλο Ρόλλερσκι θα συνεχιστεί στην πόλη Novgorod της Ρωσίας (26,27,28/7) για να ολοκληρωθεί στα τέλη του Σεπτεμβρίου (22/9) στο Dibbiaco της Ιταλίας.