Η Kyung-Seon Hwang κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο αποδεικνύοντας την ανωτερότητά της στην κατηγορία των -67κ. στο ταεκβοντό

Επικράτησε στον τελικό της πρωταθλήτριας Ευρώπης Nur Tatar με 12-5 και στέφθηκε, για δεύτερη συνεχόμενη φορά, «χρυσή» ολυμπιονίκης…Στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκαν οι Helena Fromm και η Paige McPherson…Ιστορία έγραψε ο Sebastian Eduardo Crismanich στην κατηγορία των -80κ. των ανδρών κατακτώντας το πρώτο χρυσό μετάλλιο σε, ατομικό άθλημα, για την Αργεντινή σε Ολυμπιακούς Αγώνες έπειτα από 65 χρόνια!

Η εκπληκτική Kyung-Seon Hwang ήταν η μεγάλη νικήτρια στην κατηγορία των -67κ. γυναικών στο ταεκβοντό καθώς κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο της επικρατώντας στο μεγάλο τελικό της Nur Tatar με 12-5.

Η 26χρονη έγινε η πρώτη γυναίκα στο άθλημα που έχει στο παλμαρέ της τρία ολυμπιακά μετάλλια, καθώς στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας είχε ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Η πορεία της αθλήτρια από τη Ν. Κορέα ήταν εντυπωσιακή, αφού στον πρώτο γύρο δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Ιρλανδή Ruth Gbagbi την οποία και κέρδισε με 4-1 στα σημεία.

Το μόνο εμπόδιο που αντιμετώπισε μέχρι το χρυσό μετάλλιο ήταν στον αγώνα με την πάντα σταθερή σε μεγάλες διοργανώσεις, τη Γερμανίδα Helena Fromm που ήταν ανταγωνιστική στον πρώτο γύρο (3-3), αλά η μεγάλη διαφορά με την αντίπαλό της φάνηκε στον αμέσως επόμενο με την Hwang να επικρατεί με 4-0 στα σημεία. Στον τρίτο γύρο η Γερμανίδα πάλεψε (1-1), αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με 8-4 και να διεκδικήσει ένα μετάλλιο στα repechage.

Στα ημιτελικά η Hwang αντιμετώπισε τη Ρωσίδα Franka Anic απέναντι στην οποία δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα. Κυριάρχησε από την αρχή της αναμέτρησης φτάνοντας σε μία άνετη νίκη με 7-0!

Στον τελικό βρήκε μπροστά της την πρωταθλήτρια Ευρώπης Nur Tatar που με τη σειρά της είχε πραγματοποιήσει πολύ καλές εμφανίσεις κατακτώντας άνετες νίκες με πιο χαρακτηριστική αυτή στον ημιτελικό κόντρα στην Αυστραλή Carmen Marton με 6-0.

Η «έκρηξη» της Hwang φάνηκε, για μία ακόμη φορά, στον δεύτερο γύρο τον οποίο και κέρδισε με το επιμέρους σκορ 6-1. Νωρίτερα, είχε πάρει δύο σημεία διαφορά καθώς επικράτησε στον πρώτο και πιο εντυπωσιακό γύρο, με 5-3.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στα πρώτα 22 δευτερόλεπτα οι δύο αθλήτριες ήταν ισόπαλες με 3-3 έχοντας καταφέρει, η μια στην άλλη, από ένα χτύπημα στο κεφάλι.

Η Tatar προσπάθησε να γυρίσει τα δεδομένα, αλλά η έμπειρη Hwang  δεν ρίσκαρε και κατάφερε να διατηρήσει τη μεγάλη διαφορά που είχε χτίσει από τους προηγούμενους δύο γύρους και με 12-5 ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Το πρώτο χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Αμερικανίδα Paige McPherson η οποία λίγο έλειψε να γίνει η έκπληξη των αγώνων καθώς στον πρώτο κιόλας γύρο απέκλεισε και μάλιστα με νοκ-άουτ την παγκόσμια πρωταθλήτρια και «χάλκινη» στο Πεκίνο Sarah Steveson από τη Μ. Βρετανία σκορπώντας την απογοήτευση στο ExCeL Arena.

Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού στα προημιτελικά βρέθηκε απέναντι στην Tatar γνωρίζοντας τον αποκλεισμό με 6-1. Στον μικρό τελικό, όμως, κατάφερε να επικρατήσει της Franka Anic και με 8-3 να πάρει το χάλκινο μετάλλιο.

Χάλκινο μετάλλιο και για την Helena Fromm, μια υπολογίσιμη αθλήτρια και κάτοχο δύο χάλκινων ευρωπαϊκών μεταλλίων, η οποία ξεκίνησε εντυπωσιακά την ημέρα κερδίζοντας την Hoang Dieu Linh Chu (Βιετνάμ) με 13-1, αλλά στα προημιτελικά έπεσε πάνω στο μεγάλο φαβορί των αγώνων, Hwang, χάνοντας με 8-4.

Στα repechage αντιμετώπισε την Αυστραλή Carmen Marton επικρατώντας με 8-2 παίρνοντας την τρίτη θέση.

Έκανε την έκπληξη ο Crismanich

Στους άνδρες και στην κατηγορία των -80κ. ο Sebastian Eduardo Crismanich έκανε τη μεγάλη έκπληξη κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο μετά από μία δραματική αναμέτρηση, που κρίθηκε στον τρίτο γύρο, απέναντι στον Ισπανό Nicolas Hemme Garcia νικώντας με 1-0 στα σημεία.

Ο κροατικής καταγωγής αθλητής έγραψε τη δική του ιστορία, καθώς χάρισε στην Αργεντινή το πρώτο χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες, σε ατομικό επίπεδο, μετά από αυτό του Delfo Cabrera ο οποίος είχε σταθεί «χρυσός» ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο των Ολυμπιακών Αγώνων του 1948 που είχαν διεξαχθεί και πάλι στο Λονδίνο!

Ο Crismanich μετά από 9-5, στον πρώτο γύρο, κόντρα στον Vaughn Scott (Ν. Ζηλανδία), άλλαξε τη στρατηγική του ρίχνοντας μεγάλο βάρος στην άμυνα του, η οποία αποδείχθηκε αποτελεσματική, καθώς στους επόμενους τρείς αγώνες που έδωσε δέχθηκε μόλις δύο σημεία!

Στα προημιτελικά επικράτησε του Ahmad Nesar Bahawi (Αφγανιστάν) με 9-1, ενώ στον ημιτελικό κέρδισε με 2-1 του πρωταθλητή Ευρώπης του 2008 (Ρώμη) Arman Yeremyan (Αρμενία).

Στο μεγάλο τελικό αντιμετώπισε τον Ισπανό Nicolas Hemme Garcia που στον δεύτερο ημιτελικό είχε πραγματοποιήσει μεγάλη εμφάνιση νικώντας τον Ιταλό και κάτοχο του ασημένιου μεταλλίου στο Πεκίνο, Mauro Sarmiento με 2-1.

Ο τελικός ήταν για γερά νεύρα με τους δύο αθλητές να περιμένει ο ένας τον άλλον με τον Crismanich να δέχεται παρατήρηση από τον Αιγύπτιο ρέφερι της αναμέτρησης Ahmed El Mofty.

Στον δεύτερο γύρο ο Ισπανός ήταν πιο επιθετικός, όμως ο Crismanich κατάφερνε να μένει στο κέντρο του ταπί χωρίς να δέχεται έγκυρα χτυπήματα. Η επίθεση του Αργεντινού ξεκίνησε από την αρχή του τρίτου γύρου με το χτύπημά του να βρίσκει στόχο και με 1-0 στα σημεία να παίρνει τη νίκη, αλλά και το χρυσό μετάλλιο.

Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Ιταλός Mauro Sarmiento που στον πρώτο τελικό των repechage επικράτησε του Αφγανού Ahmad Nesar Bahawi με 4-0, ενώ στον δεύτερο τελικό τη νίκη πήρε ο Βρετανός Lutalo Muhammad, το πιο αμφιλεγόμενο πρόσωπο για τους οικοδεσπότες, κερδίζοντας τον Yeremyan με 9-3.

Ο Muhammad (πρωταθλητής Ευρώπης πριν από λίγες εβδομάδες στα -87κ) επιλέχθηκε από τη Βρετανική ομοσπονδία για την κατηγορία των -80κ. αφήνοντας εκτός του νούμερο 1 του κόσμου και ενός εκ των δημοφιλέστερων αθλητών στο Νησί τον Aaron Cook!

Η αδικαιολόγητη αυτή απόφαση είχε ως αποτέλεσμα την αντίδραση τόσο του κόσμου, όσο και μεγάλων αθλητών της Μ. Βρετανίας όπως του Steve Redgrave (πέντε χρυσά ολυμπιακά μετάλλια στην κωπηλασία), αλλά και του πρώην πρωταθλητή του ταέκβοντο-και νυν σχολιαστή-John Cullen που έδειξαν την αντίθεσή τους από την πρώτη στιγμή.

«Δυστυχώς αυτή είναι η φύση του αθλητισμού», είχε δηλώσει στο BBC πριν τους αγώνες ο Muhammad. «Εύχομαι στον Aaron ο, τι καλύτερο από εδώ και πέρα, αλλά δεν γίνεται να εστιάσω στην απόφαση αυτή. Το μόνο που με νοιάζει είναι πως θα μπορέσω να φτάσω στην κορυφή» δήλωσε ο νεαρός αθλητής που μέχρι και λίγο πριν την έναρξη των αγώνων δεχόταν απειλητικά μηνύματα!

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”