Η εκπληκτική Ιωάννα Κουτσού πήρε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Μετάλλιο και για τον Νίκο Πολίτη στα -54κ. ο οποίος κατέλαβε την τρίτη θέση..Εξαιρετικές εμφανίσεις και από τα υπόλοιπα παιδιά της αποστολής

Ο Εθνικός ύμνος της χώρας μας ακούστηκε για ακόμα μία φορά σε αθλητική διοργάνωση αποδεικνύοντας ότι είμαστε ένας λαός που αγαπάει τον αθλητισμό και σίγουρα δουλεύει πάνω σε αυτόν. Τρανό παράδειγμα η Ιωάννα Κουτσού. Η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης έκανε μία απίστευτη εμφάνιση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ταεκβοντό, που διεξάγεται αυτές τις μέρες στην πόλη του Μάντσεστερ αφήνοντας άφωνη όλη τη Γηραιά ήπειρο. Ο τρόπος που ήρθε αυτό το χρυσό ήταν απλά συγκλονιστικός καθώς η 25χρονη κατάφερε να κερδίσει και τις δυο φιναλίστ του Ευρωπαϊκού του 2010 στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας.

Η πορεία προς την κορ φή του βάθρου ξεκίνησε με μία πολύ εύκολη νίκη κόντρα στην Ιταλίδα Giulia Giordano με 11-2. Στη συνέχεια βρήκε μπροστά της τη δυνατή Khayala Guilyeva (Αζερμπαϊτζάν) την οποία νίκησε με 4-2. Ο ημιτελικός κόντρα στη πρωταθλήτρια Ευρώπης Rukiye Yildirim (Τουρκία) ήταν απλά συναρπαστικός με τις δύο αθλήτριες να παλεύουν με όλες τους τις δυνάμεις για την πρόκριση στον τελικό. Το τελικό 4-4 τα λέει όλα, με την Κουτσού να παίρνει το πολυπόθητο εισιτήριο στα σημεία. Στη μεγάλη αυτή αναμέτρηση βρήκε μπροστά της την Ισπανίδα Ela Torrontegui (φιναλίστ το 2010) κόντρα στην οποία επικράτησε με 5-3 κατακτώντας έτσι το χρυσό μετάλλιο.

Χάλκινο μετάλλιο για τον Πολίτη

Στην κατηγορία των -54κ. ο Νίκος Πολίτης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση προσθέτοντας στη συλλογή του ακόμα ένα μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση μετά από το αργυρό στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων (2010 Tijuana), το χάλκινο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων (2011 Πάφος) και το χάλκινο στο Serbia-open. Ο Πολίτης ξεκίνησε με τη νίκη κόντρα στον Ουκρανό Dmytro Glushenko με 4-1, ενώ στη συνέχεια δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Σουηδό Roberto Feldt τον οποίο νίκησε με 9-6.

Στην προημιτελικά φάση κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ιταλού Emanuele Riemma με 4-1, ωστόσο στον ημιτελικό βρήκε μπροστά του τον εκπληκτικό και πρωταθλητή Ευρώπης τα τελευταία δύο χρόνια (2010-2012) τον Ρώσο Seyfula Magomedov από τον οποίο έχασε με 10-6. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Ρώσος πήρε το χρυσό μετάλλιο επικρατώντας του Mikayil Aliyev με 13-1(!) ενώ στο δεύτερο γύρο είχε αποκλείσει τον Κύπριο Γιώργο Νικολάου με 14-2.

Πρόωρος αποκλεισμός για Νικολαΐδη

Στα προημιτελικά σταμάτησε η πορεία του Αλέξανδρου Νικολαΐδη στα +87κ. Ο κάτοχος του ασημένιου μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες και ο «χάλκινος» το 2010 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Αγίας Πετρούπολης απέκλεισε στον πρώτο γύρο δύσκολα τον Γάλλο Pascal Gentil με 4-3 ενώ στη συνέχεια αντιμετώπισε τον Γερμανό Volker Wodzich από τον οποίο ηττήθηκε με 6-5 μένοντας εκτός συνέχειας.

Στην πέμπτη θέση ο Γκόλτσιος

Στην κατηγορία των -87κ. είχαμε τη συμμετοχή του Κωνσταντίνου Γκόλτσιου ο οποίος πέρασε bye από τον πρώτο γύρο, ενώ στο δεύτερο δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Σλοβάκο Tomas Kaliska τον οποίο νίκησε με 15-3. Ωστόσο στα προημιτελικά έπεσε πάνω στον Γάλλο και κάτοχο του ασημένιου μεταλλίου του 2010, από τον οποίο έχασε στις λεπτομέρειες με 1-0.

Στην κατηγορία των ανδρών και στα -58κ. ο Μάριος Τσουρδίνης δεν είχε ανάλογη πορεία με αυτή του 2010, όπου είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο. Ξεπέρασε στον πρώτο γύρο το εμπόδιο του Βρετανού Dominic Brookes με 1-0, όμως στο δεύτερο γύρο αντιμετώπισε τον Πορτογάλο Rui Braganca από τον οποίο έχασε επίσης με 1-0.

Στις γυναίκες και στα -73κ. η χώρας μας εκπροσωπήθηκε από την Νίκη Αθανασοπούλου η οποία όμως έμεινε εκτός συνέχειας αφού στον πρώτο γύρο ηττήθηκε από την Ουκρανή Maryna Konieva με 7-1. Την ίδια τύχη είχε και η Φωτεινή Μπίρμπα στα -49κ. καθώς πέρασε bye από τον πρώτο γύρο, όμως δεν κατάφερε να περάσει στα προημιτελικά χάνοντας με 4-1 από τη Ρωσίδα Kristina Kim η οποία ήταν τρίτη στο Ευρωπαϊκό του 2010.

Τέλος στα -62κ. η Μαργαρίτα Μιχαηλίδου πέρασε bye στον πρώτο γύρο ενώ στη συνέχεια νίκησε εύκολα την Μολδαβή Lulia Latus με 7-0. Στη φάση των προημιτελικών όμως βρήκε απέναντί της το μεγάλο φαβορί και πρωταθλήτρια Ευρώπης Marlen Harnois από την οποία έχασε με 10-0. Αξίζει να σημειώσουμε ότι το συγκεκριμένο ζευγάρι είχε βρεθεί και πάλι αντιμέτωπο στον τελικό των -62κ. στο Ευρωπαϊκό της Αγίας Πετρούπολης με τη Γαλλίδα να παίρνει το χρυσό μετάλλιο και η Μιχαηλίδου το ασημένιο. Η Harnois πρόσθεσε ακόμα ένα χρυσό στην πλούσια συλλογή της καθώς επικράτησε στον τελικό με 11-6 της Σέρβας Marina Sumic.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις