Ακόμα τρία μετάλλια για την Ελλάδα στο φινάλε του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

Γαϊτάνος-Μεχτερίδης

Δεύτερη θέση για τον Βασίλη Γαϊτάνο στα -63κ., χάλκινο για τον Στέλιο Μεχτερίδη στα -68κ.

Η παράδοση που θέλει τους Έλληνες αθλητές να ανεβαίνουν στο βάθρο σε μεγάλες διοργανώσεις του ταεκβοντό συνεχίστηκε και στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μάντσεστερ καθώς μετά από το χρυσό της Ιωάννας Κουτσού και το χάλκινο του Νίκου Πολίτη, η ελληνική αποστολή πανηγύρισε ακόμα δύο μετάλλια.

Ο λόγος για το ασημένιο του Βασίλη Γαϊτάνη στα -63κ. και το χάλκινο του Στέλιου Μεχτερίδη στην κατηγορία των -68κ. Μπορεί στο σύνολο να μην ξεπεράσαμε τα έξι μετάλλια που είχαμε κατακτήσει το Ευρωπαϊκό της Πάτρας το 2000, ωστόσο καταφέραμε να πάρουμε όσα και στην περασμένη διοργάνωση στην Αγία Πετρούπολη.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι με τα τέσσερα αυτά μετάλλια φτάσαμε τα 37 στο σύνολο (μόνο σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις), ενώ από το 1990, στο Aarhus της Δανίας και μετά οι Έλληνες πρωταθλητές καταφέρνουν να ανεβαίνουν στο βάθρο (μοναδικές εξαίρεση το 1996 στο Helsinki).

Ο εκπληκτικός Γαϊτάνης

Στην κατηγορία των -63κ. ο Βασίλης Γαϊτάνης έκανε απίστευτα πράγματα και κατάφερε να ανέβει στη δεύτερη θέση του βάθρου χάνοντας στον τελικό από τον Βρετανό και μεγάλο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο Michael Harvey. Για να φτάσει μέχρι εκεί ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε στον πρώτο γύρο του Ιταλού Davide Orazi με 10-3, ενώ στη συνέχεια πήρε μία εύκολη πρόκριση απέναντι στο Γεωργιανό Nodar Goletiani με 14-4.

Στα προημιτελικά έκανε μία μεγάλη νίκη κόντρα σε ένα από τα φαβορί για μετάλλιο, τον Τούρκο Cem Ulugnuyan με 16-10, ενώ στα ημιτελικά, σε μία συγκλονιστική αναμέτρηση, ξεπέρασε το εμπόδιο του Κροάτη Artiom Koroktov με 13-11. Ωστόσο η κούραση κατέβαλε τον Γαϊτάνη στο μεγάλο τελικό με τον Harvey ο οποίος στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης κερδίζοντας με 14-2.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Μεχτερίδη

Ο Στέλιος Μεχτερίδης αγωνίστηκε στην κατηγορία των -68κ. όπου μετά από μία συγκεντρωμένη εμφάνιση και με έξυπνη στρατηγική πήρε το χάλκινο μετάλλιο χάνοντας από τον Τούρκο και μετέπειτα πρωταθλητή Ευρώπης, Servet Tazegul. Ο Μεχτερίδης έκανε μία θαυμάσια πορεία μέχρι τα ημιτελικά αποκλείοντας τον Σλοβάκο Boris Lieskovsky με 7-2 στον πρώτο γύρο, ενώ μετά ακολούθησε το νοκ-άουτ στο Νορβηγό Jan Petter Hammer.

Μέχρι εκείνο το σημείο η μάχη ήταν μεγάλη με τους δύο αθλητές να είναι ισόπαλοι με 6-6. Στα προημιτελικά βρήκε μπροστά του τον Λευκορώσο Siarhel Sachuk κόντρα στον οποίο πήρε μία σχετικά εύκολη νίκη με 13-7. Την πορεία του σταμάτησε ο Tazegul ο οποίος επικράτησε με 14-7, ενώ αμέσως αργότερα στον μεγάλο τελικό επικράτησε και του Κροάτη Filip Grgic.

Τι έκαναν οι υπόλοιποι αθλητές μας

Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης στην κατηγορία των -80κ. ξεπέρασε στον πρώτο γύρο την αντίσταση του Κύπριου Στέφανου Λιβερά κερδίζοντας με 13-1, δεν έγινε το ίδιο όμως και κόντρα στον Ramin Azizov (Αζερμπαϊτζάν) ο οποίος κέρδισε με 15-3, για να κατακτήσει στη συνέχεια το ασημένιο μετάλλιο.

Στις γυναίκες και στα -57κ. είχαμε τη συμμετοχή της Βασιλικής Γραμματικοπούλου η οποία αποκλείστηκε από τον πρώτο γύρο χάνοντας με 5-0 από την Σουηδέζα Nikita Glasnovic. Στη κατηγορία των -73κ. η Ελπίδα Δημητροπούλου ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθεια της κόντρα στην Saina Savage επικρατώντας με 13-6, όμως στη συνέχεια αποκλείστηκε από την Γερμανίδα Melda Akcan 20-7. Στην κατηγορία των -53κ. η Ελένη Τάγκου ηττήθηκε από τον πρώτο γύρο στην αναμέτρηση της απέναντι στη Ρωσίδα Ekaterina Pulina με 8-0, ενώ στην κατηγορία των -67κ. η Βσιλική Μουτεβελή έχασε, επίσης στον πρώτο γύρο, με 8-2 από την Σουηδέζα Elin Johansson η οποία στη συνέχεια κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Τέλος στους άνδρες ο Σπύρος Γραμματικόπουλος στα -74κ. ξεπέρασε, στον πρώτο γύρο, το εμπόδιο του Ισραηλινού Alon Elboher επικρατώντας με 5-1, ωστόσο στον επόμενο γύρο ηττήθηκε από το Γάλλο και μετέπειτα χάλκινο νικητή, Torran Maizeroi με 6-0.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις